Kilpailukalenteri 2018

Laajempi kilpailukalenteri vuodelle 2018
Nuorten shakkikalenteri vuodelle 2018
Kilpailukalenteri vuodelle 2019

28.12.-04.01. Helsingin Mestaruus
06.01.-07.01. Etelä-Pohjanmaan shakkipiirin mestaruus
06.01.-06.01. Turun turnaus
13.01.-14.01. JSM
14.01.-14.01. Shakin päivä
20.01.-21.01. OSS ELO-turnaus
20.01.-20.01. Akaan Shakin nappulakisat
21.01.-21.01. Selokunkku -turnaussarja (kevät 1/5)
27.01.-27.01. Uudenmaan koulujoukkueiden mestaruus
27.01.-27.01. HSK:n nopean shakin turnaus
28.01.-28.01. KV-ratkaisukilpailu
26.01.-28.01. Jyväskylän talven turnaus
03.02.-04.02. JSM
10.02.-10.02. Selokunkku -turnaussarja (kevät 2/5)
10.02.-11.02. MaSa:n 20v juhlaturnaus / 3. Pertti Saaren muistoturnaus
10.02.-10.02. Kaakonketju
10.02.-10.02. Turun Turnajaiset
17.02.-17.02. Nappulaturnaus 1/2018
17.02.-17.02. Oulun avoin pikashakkimestaruus
16.02.-18.02. Tomi Tocklinin 50v-juhlaturnaus
23.02.-25.02. Matin päivän turnaus
24.02.-24.02. Tehtävänratkaisun SM
24.02.-24.02. Työväentalosarjan 1. osakilpailu Seinäjoella
03.03.-04.03. Satakunnan avoin mestaruus
09.03.-11.03. JSM
16.03.-29.03. Henkilökohtainen EM
17.03.-17.03. Shakin tuen senioriturnaus (yli 60v, 70v, ja 80v)
17.03.-17.03. Koivuturnaus
17.03.-17.03. Nappulaturnaus 2/2018
17.03.-18.03. Kaarlen turnaus
24.03.-24.03. Aloittelijaturnaus Shakkiareenalla
24.03.-24.03. LautSSK:n nopean shakin turnaus
24.03.-24.03. Hämeenlinnan nappulashakkikisat
24.03.-24.03. Selokunkku -turnaussarja (kevät 3/5)
24.03.-25.03. Centria-turnaus
29.03.-30.03. HSL:n nopea Pääsiäisturnaus
30.03.-02.04. HSL:n Pääsiäisturnaus
31.03.-01.04. TammerSh viikonlopputurnaus
07.04.-20.04. Naisten EM
07.04.-08.04. Akaan Shakin viikonlopputurnaus
07.04.-07.04. Nuorten joukkuepikashakin SM
08.04.-08.04. Nuorten pikashakin SM
09.04.-09.04. HSL-joukkuevartit: M-ryhmä
12.04.-12.04. HSL-joukkuevartit: A-ryhmä
13.04.-23.04. Seniorien joukkue-EM
14.04.-14.04. Levoranta-turnaus
14.04.-15.04. Koulujoukkueiden SM
20.04.-22.04. TSY:n turnaus
21.04.-22.04. JHL:n shakkikisat
28.04.-28.04. Selokunkku -turnaussarja (kevät 4/5)
28.04.-28.04. Työväentalosarjan 2. osakilpailu Pori
28.04.-28.04. Turun Turnajaiset
28.04.-29.04. Loviisan kylpyläturnaus (PERUUTETTU)
28.04.-29.04. Kalakukkoturnaus
29.04.-29.04. Kerhojen kokous
05.05.-05.05. Oulun nopean shakin mestaruusturnaus
04.05.-06.05. EtVaS:in viikonlopputurnaus
12.05.-12.05. Salon nopean shakin turnaus
20.05.-20.05. Pikashakin SM
19.05.-19.05. Nappulaturnaus 3/2018
19.05.-20.05. KurVi:n 30v juhlaturnaus
20.05.-20.05. Selokunkku -turnaussarja (kevät 5/5)
26.05.-26.05. Pikashakin Turku-Tampere kaupunkiottelu
25.05.-27.05. HSK:n kevätturnaus / Pekka Palamaan muistoturnaus
26.05.-27.05. Ålands Schackklubb Vårturnering / Kevätturnaus
07.06.-10.06. Nuorten SM
09.06.-10.06. Hämeenlinnan viikonlopputurnaus
11.06.-19.06. Yleinen SM
11.06.-19.06. Naisten SM
11.06.-19.06. Seniorien S65+ SM
15.06.-17.06. Seniorien S50+ SM
16.06.-16.06. Päijät-Hämeen avoin pikashakkimestaruus
16.06.-17.06. Kemi-turnaus
29.06.-01.07. HSL:n XV kesäturnaus
30.06.-30.06. Eino Leino -turnaus
01.07.-01.07. Naantalin nopean shakin turnaus
02.07.-08.07. Naantalin turnaus / Avoin SM
07.07.-15.07. Seniorien joukkue-MM
09.07.-12.07. Salon Shakkikerhon kesäleiri
14.07.-15.07. Lionheart Chess Tournament
16.07.-22.07. Heart of Finland
23.07.-23.07. Porin avoin pikashakkimestaruus
28.07.-28.07. Sastamalan avoin pikashakkimestaruus
03.08.-13.08. Seniorien EM
04.08.-05.08. Joukkuepikashakin SM
11.08.-11.08. XII Akaan turnaus
11.08.-11.08. Nappulaturnaus 4/2018
12.08.-12.08. Puistoshakin HM
18.08.-19.08. Lahden Shakin viikonlopputurnaus
25.08.-25.08. Selokunkku -turnaussarja (syksy 1/5)
25.08.-25.08. Nopean shakin henkilökohtainen SM
26.08.-26.08. Nopean shakin JSM
31.08.-02.09. HSK:n syysturnaus
01.09.-02.09. Pohjois-Suomen mestaruusturnaus
01.09.-01.09. Kaakonketjun osakilpailu Mikkelissä
04.09.-04.09. Areenan analyysisessio – GCT:n Sinquefield Cup St. Louis (16-29.8.)
08.09.-08.09. Työväentalosarjan 3. osakilpailu Tampereella
08.09.-09.09. Porin mestaruus/TUL:n Satakunnan piirin mestaruus
15.09.-16.09. JSM
18.09.-18.09. Areenan analyysisessio – David Janowski 150 vuotta
22.09.-22.09. I-HSK:n nopean shakin turnaus / Nopean shakin HM
22.09.-22.09 Turun Turnajaiset
22.09.-22.09. Selokunkku -turnaussarja (syksy 2/5)
22.09.-23.09. Seinäjoen turnaus
23.09.-06.10. 43. Shakkiolympialaiset
25.09.-25.09. Chess’n Jazz – pikashakkiturnaus ja konsertti (Porvoo)
26.09.-26.09. Chess’n Jazz – pikashakkiturnaus ja konsertti (Hämeenlinna)
27.09.-27.09. Chess’n Jazz – pikashakkiturnaus ja konsertti (Helsinki)
28.09.-28.09. Chess’n Jazz – pikashakkiturnaus ja konsertti (Tallinna)
29.09.-29.09. Chess’n Jazz – pikashakkiturnaus ja konsertti (Tampere)
30.09.-30.09. Chess’n Jazz – pikashakkiturnaus ja konsertti (Lahti)
29.09.-29.09. Pohjois-Suomen nopean shakin mestaruusturnaus
02.10.-02.10. Areenan analyysisessio – Shakkiolympialaiset Batumissa (23.9.-6.10.) ja Suomen joukkueiden esitykset
04.10.-04.10. Chess’n Jazz – pikashakkiturnaus ja konsertti (Helsinki)
05.10.-05.10. Chess’n Jazz – pikashakkiturnaus ja konsertti (Hanko)
06.10.-06.10. Nappulaturnaus 5/2018
06.10.-06.10. Työväentalosarjan 4. osakilpailu Jämsässä
06.10.-07.10. Järvenpään turnaus
06.10.-07.10. Raputurnaus
11.10.-19.10. Euro-Cup
12.10.-14.10. Salon viikonlopputurnaus
13.10.-14.10. TammerSh viikonlopputurnaus
14.10.-14.10. Jälkilöylyt IV -pikapeliturnaus
13.10.-14.10. VSS:n turnaus
15.10.-15.10. Chess’n Jazz – pikashakkiturnaus ja konsertti (Kuopio)
16.10.-16.10. Areenan analyysisessio – Shakkiolympialaiset Batumissa ja FIDE:n presidentinvaalit
16.10.-16.10. Chess’n Jazz – pikashakkiturnaus ja konsertti (Seinäjoki)
17.10.-17.10. Chess’n Jazz – pikashakkiturnaus ja konsertti (Vaasa)
18.10.-18.10. Chess’n Jazz – pikashakkiturnaus ja konsertti (Pori)
19.10.-19.10. Chess’n Jazz – pikashakkiturnaus ja konsertti (Turku)
20.10.-20.10. Chess’n Jazz – pikashakkiturnaus ja konsertti (Rauma)
20.10.-20.10. Selokunkku -turnaussarja (syksy 3/5)
20.10.-20.10. Aloittelijaturnaus Shakkiareenalla
20.10.-21.10. LautSSK:n syysturnaus
27.10.-27.10. Gambiitin nopean shakin turnaus
27.10.-27.10. TUL Joy Games / Nopean shakin puolimaraton
29.10.-29.10. Joukkuepikashakin HM: M-ryhmä
30.10.-30.10. Areenan analyysisessio – European Club Cup
01.11.-01.11. Joukkuepikashakin HM: A-ryhmä
02.11.-04.11. Salaneuvos Cup
02.11.-04.11. KäpSK:n turnaus
03.11.-03.11. Työväentalosarjan 5. osakilpailu Vantaalla
03.11.-04.11. Raahen Linnoituksen 60v-turnaus
03.11.-16.11. Nuorten MM (U8, U10 ja U12)
10.11.-11.11. JSM
13.11.-13.11. Shakkihistoriallisen seuran vuosikokous ja areenan analyysisessio – MM-ottelun (9-28.11.) alku ja naisten MM-turnaus Hanti Mansijskissa
15.11.-15.11. Chess’n Jazz – pikashakkiturnaus ja konsertti (Jyväskylä)
16.11.-16.11. Chess’n Jazz – pikashakkiturnaus ja konsertti (Imatra)
17.11.-17.11. Selokunkku -turnaussarja (syksy 4/5)
17.11.-17.11. Turun Turnajaiset
17.11.-30.11. Seniorien MM
18.11.-18.11. Kerhojen kokous
23.11.-23.11. Chess’n Jazz – pikashakkiturnaus ja konsertti (Espoo)
24.11.-25.11. Koululaisten SM
27.11.-27.11. Areenan analyysisessio – MM-ottelun Carlsen – Caruana loppuvaiheet
28.11.-28.11. Chess’n Jazz – pikashakkiturnaus ja konsertti (Oulu)
29.11.-29.11. Chess’n Jazz – pikashakkiturnaus ja konsertti (Kokkola)
30.11.-02.12. TuTS:n viikonlopputurnaus
06.12.-06.12. Pikashakin HM
08.12.-09.12. JSM
11.12.-11.12. Areenan analyysisessio – London Chess Classic (1-10.12.) ja Grand Chess Tours Finale
14.12.-16.12. Mäntän viikonlopputurnaus – kerho, Leo ja Pekka 70v
15.12.-15.12. Nappulaturnaus 6/2018
16.12.-16.12. Tammer-Shakin perinteinen kinkkukisa
22.12.-22.12. Selokunkku -turnaussarja (syksy 5/5)
27.12.-27.12. Areenan analyysisessio – Helsingin mestaruusturnauksen historiikki
29.12.-06.01. Helsingin mestaruus 2019