Kilpailukalenteri 2023

Tässä kilpailukalenterissa ovat kerhojen hakemat ja hyväksytyt kilpailut vuodelle 2023. Kalenteria päivitetään kerhojen ilmoitusten perusteella. Lisäykset, päivityspyynnöt ja muut huomiot osoitteeseen: jorma.paavilainen@shakkiliitto.fi

SM-kilpailuista:
Joiltakin SM-kilpailuilta puuttuvat tarkat päivämäärät. Näiden tarkentuminen saattaa vaikuttaa kalenterissa nyt olevien kilpailujen päivämääriin.

Muista kilpailuista:
Joidenkin kilpailujen ajankohdat tarkentuvat lähiaikoina ja muutokset päivitetään tähän kalenteriin.

Kilpailujen hakeminen:
SSL:n hallitus kokouksessaan 25.10.2018:
”Päätettiin, että kotimaassa järjestettäviä selokelpoisia kilpailuja on haettava jatkossa edellisen vuoden 31.10. mennessä. Sen jälkeen on vielä täydentävä haku syyskauden kilpailuihin (1.7.–31.12.) 31.3. mennessä. Hakuajan puitteissa kilpailuja hakeneet ovat etusijalla. Jos hakuajan jälkeen haettava kilpailu menee päällekkäin jonkin ajoissa haetun kilpailun kanssa, niin kilpailulle ei myönnetä selokelpoisuutta, ellei kilpailujen järjestäjien välisellä neuvottelulla päästä toiseen ratkaisuun.”

Kotimaisia kilpailuja ja tapahtumia: 

Tammikuu:

27.12.-2.1. Helsingin mestaruusturnaus 2023 Areenalla
5.1. Nopean shakin Seloturnaus Turussa TuTS
6.1.  Nopean shakin Elo-turnaus Areenalla
7.-8.1. Etelä-Pohjanmaan piirin mestaruusturnaus Seinäjoella
10.1. Areenan pitkän pelin tiistai SSL
14.-15.1. JSM
18.1. Gambiitin vartit Areenalla
21.-22.1. OSS:n viikonlopputurnaus Oulussa
21.1. Turun nopean shakin turnaus
22.1. Shakin iltapäivä Areenalla: shakki ja politiikka  SShs
24.1. Areenan pitkän pelin tiistai
25.1. Gambiitin vartit Areenalla
28.1. Nappulaturnaus Areenalla
28.-29.1. Jyväskylän talven 42. turnaus
29.1. Ratkaisukisa ISC Areenalla
31.1. Ilkka Sarénin muistotilaisuus Areenalla

Helmikuu

1.2. Gambiitin vartit Areenalla
2.2. Nopean shakin Seloturnaus Turussa TuTS
3.-5.2. Pässi 20 v-juhlaturnaus Areenalla
5.2. Selokunkku-turnaus Tampereella
7.2. Areenan pitkän pelin tiistai
8.2. Gambiitin vartit Areenalla
11.-12.2. JSM
14.2. Analyysisessio Areenalla
15.2. Gambiitin vartit Areenalla
17.-19.2. SalSK:n viikonlopputurnaus Salossa
18.2. Oulun avoin pikashakin mestaruus
18.2. Shakkitehtävien ratkaisemisen SM Areenalla
21.2. Areenan pitkän pelin tiistai
22.2. Gambiitin vartit Areenalla
24.-26.2. Matin päivän turnaus Areenalla
28.2. Analyysisessio Areenalla

Maaliskuu: 

1.3. Gambiitin vartit Areenalla
4.-5.3. Tammer-Shakin viikonlopputurnaus
7.3. Areenan pitkän pelin tiistai
8.3. Gambiitin vartit Areenalla
11.3. Koivuturnaus Vantaalla
11.-12.3. Satakunnan avoin mestaruus Sastamalassa
12.3. Intellektin nuorten tunaus Helsingissä
14.3. Analyysisessio Areenalla
15.3. Gambiitin vartit Areenalla
18.-19.3. Shakkitoimitsija- ja tuomariehdokaskurssit verkossa
18.3. LauttSSK:n nopean shakin turnaus Areenalla
18.-19.3. Kaarlen turnaus Kokkolassa
21.3. Areenan pitkän pelin tiistai
22.3. Gambiitin vartit Areenalla
25.3. Nappulaturnaus Areenalla
25.-26.3. TSY:n viikonlopputurnaus Turussa
28.3. Analyysisessio Areenalla
29.3. Gambiitin vartit Areenalla

Huhtikuu: 

1.-2.4. JSM
4.4. Areenan pitkän pelin tiistai
5.4. Gambiitin vartit Areenalla
7.-15.4. Yleinen ja naisten SM Areenalla
15.-16.4. AkaaS:n ELO-kelpoinen viikonlopputurnaus Akaassa
18.4. Analyysisessio Areenalla
19.4. Gambiitin vartit Areenalla
22.4. Levoranta-turnaus Sastamalassa
23.4. SSL:n kevään liittokokous
24.4. HSL:n joukkuevartit: M-ryhmä Areenalla
25.4. HSL:n joukkuevartit: A-ryhmä Areenalla
26.4. Gambiitin vartit Areenalla
29.4. PorvSK:n nuorten nopean shakin seloturnaus

Toukokuu: 

2.5. Analyysisessio Areenalla
3.5. Gambiitin vartit Areenalla
6.5. Oulun nopean shakin mestaruus
6.5. Nappulaturnaus Areenalla
6.-7.5. Kalakukko-turnaus Kuopiossa
9.5. Areenan pitkän pelin tiistai
10.5. Gambiitin vartit Areenalla
13.5. Koulujoukkueiden SM Espoossa
13.5. SalSK:n nopean shakin turnaus Salossa
14.5. Intellektin nuorten turnaus Helsingissä
16.5. Analyysisessio Areenalla
17.5. Gambiitin vartit Areenalla
18.-21.5. Seniorien (S50) SM Seinäjoella
18.5. Nopean shakin HM Areenalla
23.5. Areenan pitkän pelin tiistai
24.5. Gambiitin vartit Areenalla
27.5. Nuorten pikashakin SM Valkeakoskella (AkaaS, Tunturi-Lapin Shakki)
28.5. Nuorten joukkuepikashakin SM Valkeakoskella (AkaaS, Tunturi-Lapin Shakki)
30.5. Analyysisessio Areenalla
31.5. Gambiitin vartit Areenalla

Kesäkuu:

4.6. Pikashakkiturnaus Lahdessa
6.6. Areenan pitkän pelin tiistai
10.-11.6. HämSK:n viikonlopputurnaus Hämeenlinnassa
17.-18.6. HSL:n kesäturnaus Areenalla
20.6. Areenan pitkän pelin tiistai

Heinäkuu: 

2.7. Naantalin nopean shakin turnaus
3.7. Areenan kesäpikapelit, 1. osakilpailu
4.7. Areenan pitkän pelin tiistai
3.-8.7. Seniorien (S65) SM Naantalissa
3.-8.7. Naantalin turnaus (avoin SM)
8.7. Naantalin pikashakkiturnaus
10.7. Areenan kesäpikapelit, 2. osakilpailu
17.7. Areenan kesäpikapelit, 3. osakilpailu
18.7. Areenan pitkän pelin tiistai
24.7. Areenan kesäpikapelit, 4. osakilpailu
31.7. Areenan kesäpikapelit, 5. osakilpailu

Elokuu: 

5.-6.8. Joukkuepikashakin SM Seinäjoella
8.8. Areenan pitkän pelin tiistai
12.8. Nopean shakin SM Akaassa
13.8. Nopean shakin JSM Akaassa
19.8. Nappulaturnaus Areenalla
19.-20.8. Lahden Shakin viikonlopputurnaus
22.8. Areenan pitkän pelin tiistai
26.8. Gambiitin nopea shakki Vantaalla

Syyskuu: 

2.9. Pohjois-Suomen nopean shakin mestaruus Oulussa
5.9. Areenan pitkän pelin tiistai
8.-10.9. EtVaS:n täyskierrosturnaus Helsingissä
16.-17.9. Seinäjoen turnaus
16.-17.9. 50. Järvenpään avoin mestaruus
19.9. Areenan pitkän pelin tiistai
23.-24.9. JSM
30.9.-1.10. Pohjois-Suomen avoin mestaruus Oulussa

Lokakuu: 

1.10. Pikashakin HM Areenalla
3.10. Areenan pitkän pelin tiistai
7.10. Nappulaturnaus Areenalla
7.-8.10. Raputurnaus Oulaisissa
13.-15.10. SalSK:n viikonlopputurnaus Salossa
17.10. Areenan pitkän pelin tiistai
21.-22.10. JSM
28.-29.10. Koululaisten SM Valkeakoskella
28.-29.10. LauttSSK:n viikonlopputurnaus Areenalla
31.10. Areenan pitkän pelin tiistai

Marraskuu: 

4.-5.11. KäpSK:n viikonlopputurnaus Areenalla
6.11. Joukkuepikashakin HM Areenalla, M-ryhmä
11.-12.11. Gambiitin Eloturnaus Areenalla
13.11. Joukkuepikashakin HM Areenalla, A-ryhmä
14.11. Areenan pitkän pelin tiistai
18.11. Nopean shakin turnaus Lahdessa
19.11. SSL:n syyskokous
28.11. Areenan pitkän pelin tiistai
25.-26.11. JSM

Joulukuu: 

2.12. Nappulaturnaus Areenalla
2.-3.12. TuTS:n viikonlopputurnaus Turussa
6.12. Pikashakin SM Areenalla
12.12. Areenan pitkän pelin tiistai
xx.xx. Helsingin mestaruusturnaus 2024


SM-kilpailut: 

7.-15.4. Yleinen ja naisten SM Areenalla
13.5. Koulujoukkueiden SM Espoossa
18.-21.5. Seniorien (S50) SM Seinäjoella
27.5. Nuorten pikashakin SM Valkeakoskella
28.5. Nuorten pikashakin JSM Valkeakoskella
3.-8.7. Seniorien (S65) SM Naantalissa
3.-8.7. Naantalin turnaus (avoin SM) Naantalissa
5.-6.8. Joukkuepikashakin SM Seinäjoella
12.8. Nopean shakin SM Akaassa
13.8. Nopean shakin JSM Akaassa
28.-29.10. Koululaisten SM Valkeakoskella
6.12. Pikashakin SM Areenalla

xx.xx. Nuorten SM


Kansainvälisiä kilpailuja: 

Arvokilpailut: 

20.-22.1. Koulujoukkueiden PM Tanskassa
17.-19.2. Nuorten PM Norjassa
2.-14.3. Henkilökohtainen EM Serbiassa
17.-30.3. Naisten henkilökohtainen EM Montenegrossa
15.-25.4. Amatöörien EM Italiassa
12.-22.5. Koululaisten (U 7-17) EM Albaniassa
25.5.-4.6. Seniorien EM Italiassa
5.-12.6. Nuorten nopean shakin & pikashakin MM Georgiassa
10.-19.6. Nuorten nopean shakin & pikashakin EM Bosnia-Hertsegovinassa
11.-21.7. Seniorien joukkue-EM Puolassa
4.-15.9. Nuorten henkilökohtainen EM (U8-U18) Romaniassa
30.9.-8.10. Seurajoukkueiden EM Albaniassa
10.-21.11. Joukkue-EM Montenegrossa
12.-25.11. Nuorten MM (U14-U18) Italiassa
xx.xx. Nuorten MM (U8-U12) Egyptissä
xx.xx. Seniorien joukkue-MM
xx.xx. Seniorien MM
xx.xx. Tyttöjen PM
xx.xx. Nopean shakin ja pikashakin EM
xx.xx. Nopean shakin ja pikashakin MM

Muita kansainvälisiä kilpailuja: 

28.-29.1. Viikonlopputurnaus Tallinnassa (ECF)
18.-19.2. Viikonlopputurnaus Tallinnassa (ECF)
11.-12.3. Viikonlopputurnaus Tallinnassa (ECF)
1.-2.4. Viikonlopputurnaus Tallinnassa (ECF)
13.-14.5. Viikonlopputurnaus Tallinnassa (ECF)