Kilpailukalenteri 2022

Tässä alustavassa kilpailukalenterissa on kerhojen määräaikana hakemat kilpailut vuodelle 2022. Kalenteria päivitetään kerhojen ilmoitusten perusteella. Lisäykset, päivityspyynnöt ja muut huomiot osoitteeseen: kimmo.telenius@shakkiliitto.fi

SM-kilpailuista:
Joiltakin SM-kilpailuilta puuttuvat tarkat päivämäärät. Näiden tarkentuminen saattaa vaikuttaa kalenterissa nyt olevien kilpailujen päivämääriin.

Muista kilpailuista:
Joidenkin kilpailujen ajankohdat tarkentuvat lähiaikoina ja muutokset päivitetään tähän kalenteriin.

Kilpailujen hakeminen:
SSL:n hallitus kokouksessaan 25.10.2018:
”Päätettiin, että kotimaassa järjestettäviä selokelpoisia kilpailuja on haettava jatkossa edellisen vuoden 31.10. mennessä. Sen jälkeen on vielä täydentävä haku syyskauden kilpailuihin (1.7.–31.12.) 31.3. mennessä. Hakuajan puitteissa kilpailuja hakeneet ovat etusijalla. Jos hakuajan jälkeen haettava kilpailu menee päällekkäin jonkin ajoissa haetun kilpailun kanssa, niin kilpailulle ei myönnetä selokelpoisuutta, ellei kilpailujen järjestäjien välisellä neuvottelulla päästä toiseen ratkaisuun.”

Kotimaisia kilpailuja ja tapahtumia: 

6.12. Pikashakin Helsingin mestaruus 2022 Areenalla
7.12. Gambiitin vartit Areenalla
10.-11.12. Viikonlopputurnaus Mäntässä
10.12. Työväentalosarja (TuTS, Turku) | Kilpailukutsu
10.12. Nuorten pikashakin SM-turnaus Areenalla HSL
11.12. Nuorten joukkuepikashakin SM-turnaus Areenalla HSL
13.12.  Analyysi-ilta Areenalla
14.12. Gambiitin vartit Areenalla
18.12. Intellektin joulukuun seloturnaus nuorille Helsingissä
18.12. Kinkkuturnaus Tampereella
20.12. Areenan pitkän pelin tiistai SSL
27.12.-2.1. Helsingin mestaruus 2023 Shakkiareenalla

Kilpailukalenteri 2023 | Suomen Shakkiliitto

Kansainvälisiä kilpailuja: 

FIDE – ISF World School Online Cup Tornelossa koululaisille ja opettajille  -> SIIRRETTY
27.3.–6.4. Henkilökohtainen EM Sloveniassa (avoin)
20.-30.4. Koululaisten EM Kreikassa
30.4.-4.5. Nuorten nopean shakin ja pikashakin MM Kreikassa 
8.-17.5. IPCA:n MM-kilpaillut Israelissa
13.-15.5. Tyttöjen PM Norjassa
19.-30.6. Seniorien joukkue-MM Italiassa
3.-10.7. 56. Ilmar Raud Memorial Virossa
4.-14.7. Seniorien EM Puolassa
10.-20.7. Nuorten joukkue-EM Kreikassa
16.-19.7. Euroopan yliopistojen väliset kilpailut Puolassa
19.-23.7. Nuorten nopean shakin ja pikashakin EM Kreikassa
28.7.-10.8. Shakkiolympialaiset Intiassa
2.-11.8. Nuorten (U 8-14) EU-mestaruus Itävallassa
13.–21.8. Amatöörien EM Kroatiassa
21.-30.8. Nuorten (U 8-14) EU-mestaruus Tshekissä
19.8.–1.9. Naisten henkilökohtainen EM Tshekissä
25.-29.8. Nuorten (U 11-20) PM Ruotsissa
5.–17.9. Nuorten MM (U14, U16, U18) Romaniassa
9.9. Paul Keres Memorial: pikapeliturnaus Tallinnassa
10.-11.9. Paul Keres Memorial: nopean shakin turnaus Tallinnassa
11.–17.9. Opiskelijoiden MM-kilpailu Belgiassa
15.-28.9. Nuorten MM (U8, U10, U12) Georgiassa
2.–10.10. Seurajoukkueiden ja naisten seurajoukkueiden EM (Eurocup) Itävallassa
11.-23.10. Nuorten MM (U20) Italiassa
20.-30.10. Amatöörien MM Maltalla
23.-26.10. Naisten nopean shakin ja pikashakin EM Ukrainassa
26.10.-4.11. Seniorien joukkue-EM Saksassa
28.-30.10. Haparanda Open 2022 Ruotsissa
5.-15.11. Nuorten EM Turkissa
14.–27.11. Seniorien MM Italiassa

joulukuu: Nopean shakin ja pikashakin EM Puolassa
25.-30.12. Nopean ja pikashakin MM

Työväentalosarjan säännöt ja tulokset

Menneet tapahtumat ja kilpailut:

1.–7.1. HM-turnaus Areenalla PERUTTU
8.–9.1. Etelä-Pohjanmaan piirin mestaruus Kurikassa PERUTTU
9.1. HSL:n nopean shakin kilpailu Areenalla PERUTTU
9.1. Turun turnaus PERUTTU
11.1. Areenan pitkän pelin ilta PERUTTU
15.–16.1. JSM 2020–2022
16.1. Shakin päivä Areenalla SIIRRETTY
18.1. Analyysi-ilta Areenalla: Magnus Carlsen lähikuvassa SIIRRETTY
20.1. Areenan pitkän pelin ilta PERUTTU
22.–23.1. OSS:n viikonlopputurnaus Oulussa PERUTTU
22.–23.1. Shakkilinnan valmennuspäivät Tampereella
23.1. Kansainvälinen ratkaisukilpailu Areenalla PERUTTU
25.1. Areenan pitkän pelin ilta PERUTTU
29.1. SSL:n junioriturnaus 1/2022 Areenalla
29.–30.1. Shakkilinnan valmennuspäivät Tampereella

2.2.  Suomen Tehtäväniekkojen ratkaisuilta Areenalla
5.2. Shakkinappulaturnaus HSL 1/2022 Areenalla
6.2. Shakki 960 SM (Lichess)
6.2. SSL:n nopean shakin ELO-turnaus Areenalla
8.2. Areenan pitkän pelin tiistai SSL
11.–13.2. Jyväskylän talven turnaus PERUTTU
12.–13.2. Salaneuvos Cup
12.-13.2. Viikonlopputurnaus (ELO) Areenalla SSL
14.2. Areenan pitkän pelin maanantai SSL  PERUTTU
15.2. Areenan analyysi-ilta: lähikuvassa Magnus Carlsen
18.-20.2. Salon viikonlopputurnaus SalSK
19.2. Oulun avoin pikashakkimestaruus
19.2. Jyväskylän RR-rapid
22.2. Areenan pitkän pelin tiistai SSL
23.2. Gambiitin vartit Areenalla
25.2. Suvanne & Stockfish vs KvM Sampsa Nyysti + pikapeliturnaus
26.2. Tehtävienratkaisun 43. SM Areenalla ST
27.2. Pikapeliturnaus Areenalla HSL  PERUUTETTU
27.2. Pikashakin JSM (Lichess)  PERUUTETTU

1.3. Areenan analyysi-ilta: Tata Steel 2022
2.3. Gambiitin vartit Areenalla
5.3. Nopean shakin Koivuturnaus Vantaalla Gambiitti
5.-6.3. Veikko Valon muistoturnaus PSY
7.3. HSL joukkuevartit Areenalla: M-ryhmä
8.3. Areenan pitkän pelin tiistai SSL 
9.3. Gambiitin vartit Areenalla
11.–13.3. Matinkylän Shakkikerhon viikonlopputurnaus PERUTTU
13.3. Intellektin nuorten-turnaus Helsingissä
13.3. Vesa-Pekka Heinolan 50 v juhlapikapeliturnaus Sastamalassa
14.3. HSL joukkuevartit Areenalla: A-ryhma
15.3. Shakin analyysi-ilta Areenalla: SM Juri Averbach täytti 100 vuotta
16.3. Gambiitin vartit Areenalla
19.-20.3. JSM 2020-2022
22.3. Areenan pitkän pelin tiistai SSL
23.3. Gambiitin vartit Areenalla
26.3. LauttSSK:n nopean shakin seloturnaus Areenalla
26.3. LauttSSK:n aloittelijakisa Areenalla
26.3. Hämeenlinnan nappulashakkikisat
26.3. Jyväskylän 2. RR-rapid
26.-27.3. Akaan Shakin elo-ja selokelpoinen vkl-turnaus
27.3. TuTS:n nopean shakin seloturnaus
29.3. Analyysi-ilta Areenalla: Rašid Nežmetdinov, tataarien talentti
30.3. Gambiitin vartit Areenalla

1.–3.4. TSY:n viikonlopputurnaus Turussa
2.-3.4. Toimitsija- ja tuomariehdokaskurssit verkossa
2.4. Shakkinappulaturnaus HSL 2/2022 Areenalla
3.4. Nopean shakin Eloturnaus Areenalla HSL
4.4. Kirjeshakin SM-turnaus
4.4. Kirjeshakin B-tason SM-turnaus alle 2000-vahvuisille
5.4. Areenan pitkän pelin tiistai  SSL
6.4. Gambiitin vartit Areenalla
9.–10.4. JSM 2020–2022
12.4. Areenan analyysi-ilta: Aljechin New Yorkin turnauksissa 1924 ja 1927
13.4. Gambiitin vartit Areenalla 
15.–23.4. SM-turnaukset, yleinen, naiset, seniorit S65 Areenalla
23.-24.4. 43. Kalakukkoturnaus Kuopiossa
26.4. Areenan analyysi-ilta: Ruy Lopez ja 1500-luku, shakin kultainen vuosisata
27.4. Gambiitin vartit Areenalla

3.5. Areenan pitkän pelin tiistai SSL 
4.5. Gambiitin vartit Areenalla
5.5. Nopean shakin Seloturnaus Turussa TuTS
6.5. Shakkiliiton liittokokous Areenalla
7.5. Oulun nopean shakin mestaruus  PERUTTU
7.5. SalSK:n nopean shakin turnaus Salossa
7.5. Shakkinappulaturnaus HSL 3/2022 Areenalla
8.5. Nopean shakin ELO-turnaus Areenalla  HSL
10.5. Ukrainan shakin suuria mestareita Shakkiareena/SHS
11.5. Gambiitin vartit Areenalla
13.–15.5. EtVaSin täyskierrosturnaus Helsingissä
14.5. Koulujoukkueiden SM Päivölässä
14.-15.5. Etelä-Pohjanmaan shakkipiirin mestaruus Kurikassa
15.5. Intellektin nuorten turnaus Helsingissä
17.5. Areenan pitkän pelin tiistai SSL
18.5. Gambiitin vartit jatkuvat Areenalla
20.–22.5. JSM 2020–2022
24.5. Analyysi-ilta Areenalla: Heikki Westerinen, tunnetuin suurmestarimme
25.5. Gambiitin vartit Areenalla
26.-29.5. Seniorien 50+ SM-turnaus 
26.5.  Nopean shakin Helsingin mestaruus Areenalla
28.5.–29. HSK:n XXXXI kevätturnaus Areenalla
31.5. Areenan pitkän pelin tiistai

2.6. TuTS:n kesäkuun nopean shakin seloturnaus
5.6. Jorma Pitkäsen muistopikapeliturnaus  LahS
10.6. Suomen Shakkiliiton 100 v juhla
11.6. Työväentalosarjan 1. osakilpailu Kurikassa
11.-12.6. HämSK:n viikonlopputurnaus Hämeenlinnassa
14.6. Areenan pitkän pelin tiistai
18.6. Jyrki Kytöniemen 50-vuotisjuhlabliksti Tampereella
18.6. Jyväskylän 3. RR-rapid, Olavi Niemen 80 v. juhlaturnaus
18.-19.6. HSL:n kesäturnaus Areenalla
28.6. Areenan pitkän pelin tiistai

3.7. Naantalin nopean shakin turnaus
4.7. HSL:n ja I-HSK:n kesäpikapelisarjan 1. osakilpailu Areenalla
2.-5.7. Nuorten SM Päivölässä (U12-U20)
3.-5.7. Nuorten SM Päivölässä (U8-U10)
4.–10.7. Avoin SM Naantalissa
9.7. Naantalin pikashakkiturnaus
11.7. Areenan kesäpikapelisarjan 2. osakilpailu (HSL & I-HSK)
11.-14.7. Salon Shakkikerhon kesäleiri
12.7. Areenan pitkän pelin tiistai SSL
14.7. TuTS:n heinäkuun nopean shakin seloturnaus
18.7. HSL:n ja I-HSK:n kesäpikapelisarjan 3. osakilpailu Areenalla
18.–24.7. XXX Heart of Finland / PM-turnaus 2022 Jyväskylässä (in English)
25.7. HSL:n ja I-HSK:n kesäpikapelisarjan 4. osakilpailu Areenalla
25.7. Porin avoin pikashakin mestaruusturnaus PSY
24.-28.7. CSIT:n nopean ja pikashakin mestaruus Pajulahdessa  TShL
31.7. Puistoshakin Helsingin mestaruus 2022 Kaivopuistossa
1.8. HSL:n ja I-HSK:n kesäpikapelisarjan 5. osakilpailu Areenalla
4.8. TuTS:n elokuun nopean shakin seloturnaus
6.–7.8. Joukkuepikashakin SM Lappeenrannassa
9.8. Shakin tuen senioriturnaus yli 60v, 70v ja 80v
13.8. Nopean shakin SM Akaassa
14.8. Nopean shakin JSM Akaassa
16.8. Areenan pitkän pelin tiistai SSL
20.8. Shakkinappulaturnaus HSL 4/2022 Areenalla
20.-21.8. Shakkimestari Jouko Äijälän muistoturnaus Lahdessa
23.8. Analyysi-ilta Areenalla: Chennain shakkiolympialaiset
27.8. Seuratoimintapäivä Shakkiareenalla
27.8. Työväentalosarjan 2. osakilpailu Tampereella
28.8. Intellektin elokuun seloturnaus nuorille
30.8. Areenan pitkän pelin tiistai SSL

1.9. TuTS:n syyskuun nopean shakin seloturnaus
3.–4.9. HSK:n syysturnaus Areenalla
6.9. Joukkuepikashakin HM 2022 M-ryhmä
9.–11.9. ”Remembering Paul Keres” – pikashakkiturnaus ja nopean shakin turnaus Tallinnassa
10.9. Golf-shakin tasoitukseton ja avoin SM 2022 Talmassa
10.–11.9. PSY:n viikonlopputurnaus Porissa
12.9. Joukkuepikashakin HM 2022, A-ryhmä
13.9. Areenan pitkän pelin tiistai SSL
17.–18.9. SeinSK:n turnaus Seinäjoella
17.–18.9. Järvenpään 49. avoin mestaruus
20.9. Analyysi-ilta Areenalla: Aleksei Shirov 50 v SHS
21.9. Gambiitin keskiviikkovarttien syyssarja Areenalla alkaa
24.–25.9. JSM 2022-2023
27.9. Areenan pitkän pelin tiistai SSL
28.9. Gambiitin keskiviikkovartit Areenalla
1.10. Työväentalosarjan osakilpailu Porissa
1.-2.10. Toimitsija- ja tuomariehdokaskurssit verkossa
1.-2.10. Seppo Karasmäen 60 v juhlaturnaus Areenalla KäpSK
4.10. Analyysi-ilta Areenalla: Jaan Ehlvest 60 v SIIRRETTY MYÖHEMMÄKSI
5.10. Tuomari- ja toimitsijakurssi Tampereella
5.10. Gambiitin peli-ilta Areenalla
6.10. TuTS:n lokakuun nopean shakin seloturnaus
7.–9.10. SalSK:n viikonlopputurnaus Salossa
9.10. Intellektin lokakuun seloturnaus nuorille Helsingissä
11.10. Areenan pitkän pelin tiistai
12.10. Gambiitin vartit Areenalla
15.–16.10. JSM 2022-2023
18.10. Shakin analyysi-ilta Areenalla: Jaan Ehlvest 60 v
19.10. Gambiitin vartit Areenalla
21.10. Pikashakkiturnaus Lobby Myyrmäessä (ei selokelpoinen)
22.10. Gambiitin nopean shakin syysturnaus Vantaalla
23.10. Pikashakin SM Areenalla  SSL
25.10. Areenan pitkän pelin tiistai SSL
26.10. Gambiitin vartit Areenalla
29.-30.10. Salaneuvoscup IV Varkaudessa
29.-30.10. Koululaisten SM Espoossa MatSK
29.10. Aloittelijakisa Shakkiareenalla
29.–30.10. LauttSSK:n viikonlopputurnaus Areenalla

1.11.  Analyysi-ilta Areenalla: Naiset Chennaissa
2.11. Gambiitin vartit Areenalla
3.11. TuTS:n marraskuun nopean shakin seloturnaus
5.–6.11. Toimitsija- ja tuomariehdokaskurssit Raisiossa
8.11. Areenan pitkän pelin tiistai SSL
9.11. Gambiitin vartit Areenalla
12.–13.11. JSM 2022-2023
16.11. Gambiitin vartit Areenalla
19.11. Työväentalosarja (JämSS, Jämsä) PERUTTU!
18.–20.11. Gambiitin viikonlopputurnaus Areenalla
22.11. Areenan pitkän pelin tiistai SSL

23.11. Gambiitin vartit Areenalla
26.11. Shakkinappulaturnaus HSL 5/2022 Areenalla
26.–27.11. TuTS:n viikonlopputurnaus Turussa
29.11. SShs:n vuosikokous ja analyysi-ilta Areenalla
30.11. Gambiitin vartit Areenalla

3.12. Nopean shakin turnaus Lahdessa
3.-4.12. Tammer-Shakin turnaus (Elo & selo)
4.12. Shakkiliiton liittokokous Areenalla