Työväentalosarja 2022

TUL:n shakkijaosto järjestää v. 2022 shakkiturnaussarjan. TTS pelataan 6 paikkakunnalla paikallisen työväen- tai kansantalon tai järjestävän seuan tiloissa.

Säännöt jokaisessa yksittäisessä osakilpailussa:
1) Yksipäiväinen kaikille avoin selokelpoinen turnaus.
2) Vajaa- tai täyskierroskilpailu 5-9 kierrosta. Kaikki osanottajat pelaavat samassa ryhmässä.
3) Paikallisen järjestäjän harkinnan mukaan ,osanottajista riippuen ,osakilpailussa voidaan seloryhmän lisäksi pelata myös ryhmä, joka ei mene selolaskentaan. Tällaisessa ryhmässä jaetaan 50% säännön 7 mukaisista pisteistä.
4) Peliaika paikallisen järjestäjän valinnan mukaan 15 + 15 minuuttia, 15 + 15 minuuttia + 10 sekunnin inkrementti/siirto tai 20 + 20 minuuttia.
5) Noudatetaan FIDE:n ja SSL:n sääntöjä ja kilpailumääräyksiä sekä SSL:n pikashakkisääntöjä.
6) Tasapisteissä sijoitukset ratkaistaan vertailulla: 1) Bucholz 2) Sonneborn-Berger 3) Keskinäinen ottelu 4) Voittojen määrä 5) Arpa
7) Turnauksen 10 parasta saavat pisteitä: 1) 12 p. , 2)10 p, 3) 8 p. 4) 7 p. … 10) 1 p.

Koko TTS:n säännöt
8) Pisteitä voi kerätä kaikista osakilpailusta.
9) TTS:n pistetilanne päivitetään ja julkaistaan jokaisen osakilpailun jälkeen SSL:n ja TUL:n sivuilla.
10) TTS:n voittaa pelaaja joka kerää eniten pisteitä (sääntö 7). Tasapisteissä sijoitukset ratkaistaan vertailulla: 1) Osakilpailuvoittojen määrä 2) Kakkossijojen määrä, jne
11) TUL palkitsee TTS:n parhaat shakkistipendeillä: 1) 500 € 2) 300 € 3) 200 €. Lisäksi palkitaan kolme parasta nuorta (synt, 2002 tai myöhemmin).

Tiedustelut: Markku Kosonen (TTS:n koordinaattori) 050 5416251, minja.kosonen@kolumbus.fi

Ensimmäinen osakilpalu: Kurikka 11.6.2022 KurVi, Pentti Latvala 0505367514 , pentti.latvala@luukku.com
Toinen osakilpailu: Tampere 27.8. Shakin Tuki, Edvi.Kvist 0400730771, ella.kvist38@gmail.com

Muut osakilpailut 2022 ja järjestäjät

3) Pori 1.10. PSY, Aleksi Olander 0405101405, aleksi.olander@gmail.com

4) Jyväskylä 22.10, JyS, Risto Nevanlinna 0503843780, rnevanlinna@gmail.com PERUTTU!

5) Jämsä 19.11. JämSS, Reijo Ahjonen 0404114742, reijo.ahjonen@pp1.inet.fi PERUTTU!

6) Turku 10.12. Turku, TuTS, Tero Salopää 0453242654, tero.salopaa@tuts.fi

*****

Tulokset:

Työväentalosarjan 1. osakilpailu 11.6.2022 Kurikka

Final ranking

Rank SNo. Name Rtg FED Club Pts Res.
1 2 Sippola Sara-Olivia 1909 FIN KurVi 6 0
2 4 Valpas Jami 1821 FIN KurVi 5 1
3 1 Koivusalo Ville-Veikko 1951 FIN KurVi 5 0
4 3 Pukkinen Seppo 1841 FIN SeinSK 4 1
5 5 Bucsi Jozsef 1765 H Unkari 4 0
6 6 Lindroos Jukka 1724 FIN KurVi 3 0
7 8 Lehtonen Jari 1363 FIN VSS 1 0
8 7 Heinoja Ari 1641 FIN KokkSK 0 0

Työväentalosarjan 2. osakilpailu 27.8.2022 Tampere

1) Vilka Sipilä TuTS 7
2) Aku Salonen Aatos 5,5
3) Jari Järvenpää TuTS 5,5
4) Vesa-Pekka Heinola VammSK 4,5
5) Viljami Kesänen TammerSh 4,5
6) Veikko Rantanen AkaanSh 4
7) Harri Mikkonen AkaanSh 4
8) Sara-Olivia Sippola KurVi 4
9) Jami Valpas KurVi 4
10) Jaakko Mäntyniemi VammSK 4
11) Kai Sippola KurVi 4
12) Erkki Pursiainen JyS 4
13) Oula Suvanto JoeSK 4
14) Heino Pessi EtVaS 3,5
15) Lauri Linnossuo Int 3,5
16) Tommi Laaksovuori TammerSh 3
17) Onni Ruusunen TammerSh 3
18) Esa Holopainen HämSK 3
19) Marko Löyttyniemi PSY 3
20) Tuomo Sukanen TammerSh 3
21) Edvi Kvist ShTuki 2,5
22) Jyrki Sillanpää CC Nokia 2
23) Jialing Wang OSS 2
24) Susanna Holmström PSY 2
25) Mikael Jokela AkaanSh 1,5
26) Jari Lehtonen VSS 0,5
Työväentalosarjan 3. osakilpailu 1.10.2022 Pori
1 Sipilä Vilka TuTS 7
2 Vuorisalo Veli-Matti PSY 6
3 Uusitalo Martti PSY 4,5
4 Moisio Miska TammerSh 4
5 Tanttari Jaakko TuTS 4
6 Ruusunen Onni TammerSh 3,5
7 Vuorinen Juha TammerSh 3,5
8 Backman Aaron TuTS 3,5
9 Sippola Sara-Olivia KurVi 3
10 Karjalainen Nuutti PSY 3
11 Nieminen Oliver PSY 3
12 Almi Olavi TuTS 3
13 Holmström Susanna PSY 2,5
14 Sillanpää Jyrki CC Nokia 2,5
15 Salvi Tuomas TuTS 2
16 Alisaari Vellu PSY 1

Pistetilanne

2022  TTS Pistetilanne
3. osakilpailun jälkeen
1) Vilka Sipilä TuTS 24
2) Sara-Olivia Sppola KurVi 17
3) Jami Valpas KurVi 12
4-5) Aku Salonen Aatos 10
4-5) Veli-Matti Vuorisalo PSY 10
6-8) Jari Järvenpää TuTS 8
6-8) Ville-Veikko Koivusalo KurVi 8
6-8) Martti Uusitalo PSY 8
9-11) Seppo Pukkinen SeinSK 7
9-11) Vesa-Pekka Heinola VammSK 7
9-11) Miska Moisio TammerSh 7
12-14) Joszef Bucsi Unkari 6
12-14) Viljami Kesänen TammerSh 6
12-14) Jaakko Tanttari TuTS 6
15-17)) Veikko Rantanen AkaanSh 5
15-17)) Jukka Lindroos KurVi 5
15-17)) Onni Ruusunen TammerSh 5
18-20) Jari Lehtonen VSS 4
18-20) Harri Mikkonen AkaanSh 4
18-20) Juha Vuorinen TammerSh 4
21-22) Ari Heinoja KokkSK 3
21-22) Aaron Backman TuTS 3
23-24) Jaakko Mäntysalo TammerSh 1
23-24) Nuutti Karjalainen PSY 1