Kilpailukalenteri 2021

Kilpailukalenterissa ovat kerhojen määräaikana hakemat kilpailut vuodelle 2021. Kalenteria päivitetään kerhojen ilmoitusten perusteella. Lisäykset, päivityspyynnöt ja muut huomiot osoitteeseen: marko.tauriainen(at) shakkiliitto.fi

SM-kilpailuista:
Joiltakin SM-kilpailuilta puuttuvat tarkat päivämäärät. Näiden tarkentuminen saattaa vaikuttaa kalenterissa nyt olevien kilpailujen päivämääriin.
Nopean shakin henkilökohtainen ja joukkue-SM: Kymen Shakki loka- tai marraskuussa, tarkka aika ilmoitetaan myöhemmin.

Muista kilpailuista:
Joidenkin kilpailujen ajankohdat tarkentuvat lähiaikoina ja muutokset päivitetään tähän kalenteriin.

Kilpailujen hakeminen:
SSL:n hallitus kokouksessaan 25.10.2018:
”Päätettiin, että kotimaassa järjestettäviä selokelpoisia kilpailuja on haettava jatkossa edellisen vuoden 31.10. mennessä. Sen jälkeen on vielä täydentävä haku syyskauden kilpailuihin (1.7.–31.12.) 31.3. mennessä. Hakuajan puitteissa kilpailuja hakeneet ovat etusijalla. Jos hakuajan jälkeen haettava kilpailu menee päällekkäin jonkin ajoissa haetun kilpailun kanssa, niin kilpailulle ei myönnetä selokelpoisuutta, ellei kilpailujen järjestäjien välisellä neuvottelulla päästä toiseen ratkaisuun.
Päätettiin, että niitä SM-kisoja, joille ei löydy järjestäjää, ei järjestetä.”

Kilpailuihin liittyvissä asioissa kannattaa olla yhteydessä liittoon: marko.tauriainen (at) shakkiliitto.fi, 050 5813500.

11.09.-12.09. JSM
14.09.-14.09. Pitkän pelin tiistai Areenalla
15.09.-15.09. Tehtäväniekat Areenalla
15.09.-15.09. Gambiitin nopean shakin kilpailu Areenalla (ei selokelpoinen)
18.09.-18.09. LauttSSK:n nopean shakin turnaus
18.09.-18.09. LauttSSK:n Aloittelijakisa
19.09.-19.09. Pikashakin Helsingin mestaruus
18.09.-19.09. Seinäjoen turnaus
20.09.-20.09. Pitkän pelin maanantai Areenalla
21.09.-21.09. Areenan analyysisessio: kuningasgambiitin renessanssi
22.09.-22.09. Gambiitin nopean shakin kilpailu Areenalla (ei selokelpoinen)
23.09.-23.09. Areena-turnaus lapsille, nuorille ja vasta-alkajille
24.09.-24.09. Areenan nopean shakin turnaus
25.09.-26.09. Raputurnaus (Shakkilaakso) PERUTTU
25.09.-26.09. Järvenpään viikonlopputurnaus (JärvSK)
27.09.-27.09. Areenan pikapeliturnaus
29.09.-29.09. Tehtäväniekat Areenalla
29.09.-29.09. Gambiitin nopean shakin kilpailu Areenalla (ei selokelpoinen)
01.10.-01.10. Areenan Tandem-turnaus
02.10.-03.10. Areenan viikonlopputurnaus
02.10.-03.10. Vaasan viikonlopputurnaus (VSS) PERUTTU
02.10.-02.10. Toimitsijakurssi verkossa
03.10.-03.10. Tuomariehdokaskurssi & tuomarien kertauskurssi verkossa
03.10.-03.10. Chess’n Jazz -pikashakkiturnaus Vantaalla
06.10.-06.10. Gambiitin nopean shakin kilpailu Areenalla (ei selokelpoinen)
09.10.-09.10. Nappulaturnaus Helsingissä
08.10.-10.10. SalSK:n viikonlopputurnaus Salossa
13.10.-13.10. Gambiitin nopean shakin kilpailu Areenalla (ei selokelpoinen)
16.10.-17.10. JSM
20.10.-20.10. Gambiitin nopean shakin kilpailu Areenalla (ei selokelpoinen)
21.10.-21.10. Nuorten pikashakin SM Valkeakoskella (AkaaS & Tunturi-Lapin Shakki)
22.10.-22.10. Nuorten pikashakin JSM Valkeakoskella (AkaaS & Tunturi-Lapin Shakki)
23.10.-23.10. Koulujoukkueiden SM Valkeakoskella (AkaaS & Tunturi-Lapin Shakki)
23.10.-23.10. Gambiitin nopean shakin turnaus Vantaalla
23.10.-23.10. Joy Games -turnaus (nopea shakki) 
27.10.-27.10. Gambiitin nopean shakin kilpailu Areenalla (ei selokelpoinen)
30.10-31.10. Salaneuvos Cup
30.10.-31.10. Koululaisten SM Valkeakoskella (AkaaS & Pässi)
06.11.-07.11. LauttSSK:n viikonlopputurnaus Helsingissä
06.11.-07.11. Raahen viikonlopputurnaus
12.11.-14.11. Gambiitin viikonlopputurnaus Vantaalla
20.11.-21.11. JSM
26.11.-28.11. TuTS:n viikonlopputurnaus Turussa
04.12.-04.12. LahS:n nopean shakin turnaus Lahdessa
04.12-05.12. Nopean shakin SM ja nopean shakin joukkue-SM
06.12. Pikashakin SM
10.12.-12.12. Mäntän viikonlopputurnaus Mänttä-Vilppulassa
11.12.-12.12. JSM
11.12.-11.12. Nappulaturnaus Helsingissä
17.12.-19.12. JSM:n rästiotteluita
27.12.-  Helsingin mestaruus 2022 Helsingissä

 

Verkossa pelattavat kilpailut:

3.1. Nopean shakin kilpailu
5.1. Chess960-kilpailu
6.1. Pikashakkikilpailu
9.1. Nuorten ottelu Burjatia-Suomi
10.1. Nopean shakin kilpailu
12.1. Bullet-shakin kilpailu
13.1. Pikashakkikilpailu
17.1. Nopean shakin kilpailu
19.1. Chess960-kilpailu
20.1. Pikashakkikilpailu
24.1. Nopean shakin kilpailu
26.1. Nopean shakin kilpailu
27.1. Pikashakkikilpailu
31.1. Nopean shakin kilpailu
2.2. Chess 960-kilpailu
3.2. Pikashakkikilpailu
7.2. Nopean shakin kilpailu
6.-7.2. SSL:n viikonlopputurnaus verkossa
9.2. Bullet-shakin kilpailu
10.2. Pikashakkikilpailu
14.2. Nopean shakin kilpailu
16.2. Chess960-kilpailu
17.2. Pikashakkikilpailu
21.2. Nopean shakin kilpailu
23.2. Pikashakkikilpailu
24.2. Pikashakkikilpailu
27.2. Lichess-ottelu Englannin ja Suomen shakkiliittojen välillä
28.2. Nopean shakin kilpailu
6.-7.3. SSL:n 2. viikonlopputurnaus verkossa
2.3. Chess960-kilpailu
3.3. Pikashakkikilpailu
7.3. Nopean shakin kilpailu
9.3. Bullet-shakin kilpailu
10.3. Pikashakkikilpailu
14.3. Nopean shakin kilpailu
16.3. Chess960-kilpailu
17.3. Pikashakkikilpailu
20.3. Ottelu Suomi-Ruotsi
21.3. Nopean shakin kilpailu
23.3. Nopean shakin kilpailu
24.3. Pikashakkikilpailu
28.3. Nopean shakin kilpailu, kaksi ryhmää
30.3. Chess960-kilpailu
31.3. Pikashakkikilpailu
3.4.   Pääsiäiskilpailu
4.4.   Nopean shakin kilpailu
6.4.   Pikashakkikilpailu
7.4.   Nopean shakin kilpailu
11.4. Nopean shakin kilpailu
13.4. Chess960-turnaus
14.4. Pikashakkikilpailu
18.4. Nopean shakin kilpailu
20.4. Pikashakkikilpailu
21.4. Pikashakkikilpailu
25.4. Nopean shakin kilpailu
27.4. Chess960-turnaus
28.4. Pikashakkikilpailu
1.5.   Kv. joukkuekilpailu
2.5.   Nopean shakin kilpailu
4.5.  Bullet-kilpailu
5.5.  Pikashakkikilpailu
9.5.  Nopean shakin kilpailu
11.5. Chess 960-kilpailu
12.5. Pikashakkikilpailu
15.5. Kv. joukkuekilpailu
16.5. Nopean shakin kilpailu
18.5. Pikashakkikilpailu
19.5. Pikashakkikilpailu
23.5. Nopean shakin kilpailu
25.5. Chess 960-kilpailu
26.5. Pikashakkikilpailu
30.5. Nopean shakin kilpailu
1.6. Bullet-kilpailu
2.6. Pikashakkikilpailu
6.6. Nopean shakin kilpailu
8.6. Nopean shakin kilpailu
9.6. Pikashakkikilpailu
12.6. Kv. joukkuekilpailu
13.6. Nopean shakin kilpailu
15.6. Nopean shakin kilpailu
16.6. Pikashakkikilpailu
20.6. Nopean shakin kilpailu