Työväentalosarja 2020

TUL:n shakkijaosto järjestää vuoden 2020 shakkiturnaussarjan. TTS pelataan 8 paikkakunnalla paikallisen työväen- tai kansantalon tiloissa. 

Säännöt jokaisessa yksittäisessä osakilpailussa:
1) Yksipäiväinen kaikille avoin selokelpoinen turnaus.
2) Vajaa- tai täyskierroskilpailu 5-9 kierrosta. Kaikki osanottajat pelaavat samassa ryhmässä.
3) Paikallisen järjestäjän harkinnan mukaan, osanottajista riippuen, osakilpailussa voidaan seloryhmän lisäksi pelata myös ryhmä, joka ei mene selolaskentaan. Tällaisessa ryhmässä jaetaan 50% säännön 7 mukaisista pisteistä.
4) Peliaika paikallisen järjestäjän valinnan mukaan 15 + 15 minuuttia, 15 + 15 minuuttia + 10 sekunnin inkrementti/siirto tai 20 + 20 minuuttia.
5) Noudatetaan FIDE:n ja SSL:n sääntöjä ja kilpailumääräyksiä.
6) Tasapisteissä sijoitukset ratkaistaan vertailulla: 1) Bucholz 2) Sonneborn-Berger 3) Keskinäinen ottelu 4) Voittojen määrä 5) Arpa
7) Turnauksen 10 parasta saavat pisteitä: 1) 12 p., 2) 10 p, 3) 8 p. 4) 7 p. … 10) 1 p. 

Koko TTS:n säännöt
8) Pisteitä voi kerätä kaikista osakilpailusta.
9) TTS:n pistetilanne päivitetään ja julkaistaan jokaisen osakilpailun jälkeen SSL:n ja TUL:n sivuilla.
10) TTS:n voittaa pelaaja, joka kerää eniten pisteitä (sääntö 7). Tasapisteissä sijoitukset ratkaistaan vertailulla: 1) Osakilpailuvoittojen määrä 2) Kakkossijojen määrä, jne
11) TUL palkitsee TTS:n parhaat pelaajat shakkistipendeillä: 1) 300 € 2) 200 € 3) 100 €, sekä paras nuori (2000 tai myöh. syntyneet) 100 €. 

Tiedustelut: Aleksi Olander (TTS:n koordinaattori) 040 5116464, aleksi.olander@gmail.com 

Osakilpailut 2020 ja järjestäjät
1) Pori 22.3. PSY, Veikko Valo 0407193969, psy@dlc.fi PERUTTU
2) Oulu 9.5. OSS, Martti Luodonpää 0407638115, martti.luodonpaa@gmail.com PERUTTU
3) Tampere 15.8., Shakin Tuki, Edvi Kvist 0400730771, edvi.kvist@suomi24.fi PERUTTU
4) Valkeakoski 22.8. ValkSK, Jukka Partanen 0400470844, jukka.partanen@pph.inet.fi PERUTTU
5) Seinäjoki 24.10. KurVi, Pentti Latvala 0505367514, pentti.latvala@luukku.com
6) Jämsä 31.10. JämSS, Reijo Ahjonen 0404114742, reijo.ahjonen@pp1.inet.fi
7) Vantaa 5.12. Gambiitti, Henry Mannberg, 0456313918 , henry.mannberg@gmail.com
8) Turku 12.12. TuTS, Tero Salopää 0453242654, tero.salopaa@tuts.fi