Kokoonpanot I-divisioona 2017-2018

JSM 2017-2018 I divisioona

Joukkuekokoonpanot

Pelaajien vahvuusluvut ovat selolistan 4.8.2017 
ja elokuun 2017 FIDE-vahvuuslukulistan mukaiset. 

Pelaaja, jonka FIDE-luvuksi on merkitty "----",
ei ole pelikelpoinen ilman tietoa syntymäajasta.

Joukkueiden keskivahvuudet perustuvat kahdeksan 
selovahvuuksiltaan parhaan pelaajan lukuihin. 
Seloton ulkomaalainen lasketaan FIDE-luvun mukaan.

----------------------------------------------

I divisioona lohko A

1 RaahLi Rtg-Ø:2139

Bo.     Name                Selo FIDE FED 

  1     Wallin Aleksi       2265 2244 FIN 
  2     Pitkäaho Aki        2196 2177 FIN 
  3     Tyni Janne          2176    0 FIN 
  4     Haataja Riku        2122 2141 FIN 
  5     Marjusaari Eero     2110 2090 FIN 
  6     Pitkäaho Arto       2101 2165 FIN 
  7     Mäkelä Lauri        2071 2067 FIN 
  8     Paasi Ossi          2069    0 FIN 
        Rantanen Riku       2044 2071 FIN 
        Salonen Sami        1982    0 FIN 
        Aapola Lauri        1973    0 FIN 
        Kemppainen Tuomo    1963 2040 FIN 
        Sarkkinen Heikki    1960 1987 FIN 
        Peltomaa Jukka      1958 1926 FIN 
        Pohjola Mika        1866    0 FIN 
        Nyström Jarno       1846 1854 FIN 
        Visuri Marko        1777    0 FIN 
        Mutka Kai           1773    0 FIN 
        Ketelimäki Teemu    1756    0 FIN 


2 VSS Rtg-Ø:2068

Bo.     Name                Selo FIDE FED
 
  1     Alho Mikko          2121 2076 FIN 
  2     Kinnunen Kari       2114 2138 FIN 
  3     Laukkanen Jere      2106 2094 FIN 
  4 FM  Tammela Kari        2109 2126 FIN 
  5     Nyman Karl          2074    0 FIN 
  6     Linqvist Grels      2050 2046 FIN 
  7     Kaskinen Timo       1990 2022 FIN 
  8     Miskala Juha        1975 2021 FIN 
        Helander Benjamin   1976 1950 FIN 
        Peltomäki Jarmo     1916 1985 FIN 
        Sellberg Joel       1941 1905 FIN 
        Julkunen Tapio      1872 1915 FIN 
        Hakkarainen Tomi    1856    0 FIN 
        Fagerholm Rainer    1826    0 FIN 
        Sabel Henrik        1824    0 FIN 
        Valli Mikko         1818    0 FIN 
        Pukkinen Juhana     1817    0 FIN 
        Storm Harry         1808 1996 FIN 
        Korpela Aki         1720    0 FIN 
        Tiusanen Jukka      1717    0 FIN 
        Kinnari Timo        1704 1767 FIN 
        Tuomola Tommi       1703 1704 FIN 
        Nakkila Esa         1684    0 FIN 
        Nylund Olav         1662    0 FIN 
        Ojala Jorma         1658    0 FIN 


3 TuTS 2 Rtg-Ø:2085

Bo.     Name                Selo FIDE FED 

  1     Byggmästar Lars     2184 2187 FIN 
  2     Linden Lari         2150 2127 FIN 
  3 WIM Tuominen Tanja      2102 2094 FIN 
  4     Salopää Tero        2096 2089 FIN 
  5     Olander Aleksi      2055 2030 FIN 
  6     Morant Paul         2045 2054 FIN 
  7     Setälä Touko        2039 2005 FIN 
  8     Nikolakaros Kimon   2008 1951 FIN 
        Liimatainen Jero    2001 1948 FIN 
        Hosia Akseli        1996 1923 FIN 
        Koskinen Antti      1956 2017 FIN 
        Kemppainen Mikael   1949 1982 FIN 
        Väntsi Timo         1932 2055 FIN 
        Junnila Ville       1929 1992 FIN 
        Norri Roger         1919 1898 FIN 
        Almi Olavi          1863 1933 FIN 
        Suominen Antti      1819 1900 FIN 
        Karlsson Reijo      1792 1740 FIN 
        Salvi Tuomas        1774 1718 FIN 
        Lehtinen Joona      1713    0 FIN 
        Tuominen Kari       1673 1708 FIN 
        Rantamo Keijo       1669 1819 FIN 
        Louhi Tapio         1655 1647 FIN 
        Laine Arto          1622    0 FIN 
        Stockfelt Jesse     1462 1487 FIN 


4 MatSK 2 Rtg-Ø:2192

Bo.     Name                Selo FIDE FED 

  1 FM  Al Argha Hisham        0 2263 FIN 
  2 FM  Ebeling Mika        2238 2225 FIN 
  3     Fraser Scott        2210 2170 SCO 
  4 FM  Lehtivaara Petri    2204 2256 FIN 
  5     Tiitta Sauli        2185 2170 FIN 
  6 FM  Lehtivaara Risto    2161 2151 FIN 
  7     Nieminen Kari       2152 2150 FIN 
  8     Laine Panu          2120 2121 FIN 
        Toikkanen Vesa      2119 2099 FIN 
        Tolonen Mikko       2110 2107 FIN 
    FM  Salimäki Janne      2110 2086 FIN 
        Lahdelma Henri      2084 1990 FIN 
        Kurkijärvi Mikko    2069 2013 FIN 
        Rauramaa Kari       2064 2122 FIN 
        Rauramaa Julius     2044 2002 FIN 
        Sinervuo Veli-Pekka 2001 1959 FIN 
        Möttönen Ari        1997 1988 FIN 
        Sjöman Tapani       1968 1942 FIN 
        Aalto Patrik        1947 1867 FIN 
        Pankkonen Sakari    1924    0 FIN 
        Keloharju Matti     1914    0 FIN 
        Lattu Simo          1854 1846 FIN 
        Eränne Tomi         1845 1650 FIN 
        Al Hamoud Malek     1828 1781 SYR 


5 Remi Rtg-Ø:2145

Bo.     Name                Selo FIDE FED 

  1     Hynninen Juha       2238 2226 FIN 
  2     Kiili Markus        2226 2233 FIN 
  3     Pihlajasalo Hannu   2197 2190 FIN 
  4     Tumanov Dmitri      2127 2088 FIN 
  5     Karvinen Kimmo      2125 2115 FIN 
  6     Kahri Antti         2120 2100 FIN 
  7     Veteläinen Tomi     2075 2061 FIN 
  8     Lappalainen Sasu    2055 2054 FIN 
        Rönnqvist Timo      2054 2068 FIN 
        Kosonen Marko       2035    0 FIN 
        Eklund Kari         2028 2047 FIN 
        Länsimäki Ville     1992 1994 FIN 
        Kumpulainen Kalle   1973 1993 FIN 
        Elg Marko           1967    0 FIN 
        Peltola Leo         1957 1985 FIN 
        Huttunen Jarkko     1951 1897 FIN 
        Mannberg Henry      1943 1914 FIN 
        Tiilikainen Mikko   1915 1932 FIN 
        Hiltunen Jari       1861    0 FIN 
        Tähtikallio Jani    1814    0 FIN 
        Uusitalo Martti     1813    0 FIN 
        Penttinen Niko      1757    0 FIN 
        Annala Esa          1704    0 FIN 
        Pankkonen Janne     1703 1887 FIN 
        Janhonen Wennu      1681    0 FIN 


6 KäpSK Rtg-Ø:2044

Bo.     Name                Selo FIDE FED 

  1     Holopainen Timo     2152 2188 FIN 
  2     Pönniö Toni         2100 2086 FIN 
  3     Honkanen Marko      2071 2079 FIN 
  4     Agopov Vladimir     2018 2008 FIN 
  5     Koskimaa Esko       2017 2042 FIN 
  6     Calonius Mikael     2009 2067 FIN 
  7     Pietinen Pekka      2002 1986 FIN 
  8     Suominen Antti      1984 2004 FIN 
        Riipinen Juha       1984 2067 FIN 
        Kallio Juho         1981 1975 FIN 
        Hynnä Kevin         1966 1964 FIN 
        Lindqvist Lasse     1935 1898 FIN 
        Niemelä Tuomas      1910    0 FIN 
        Tiihonen Ilpo       1896 1871 FIN 
        Patola Eero         1891 1860 FIN 
        Nurmela Janne       1879 1889 FIN 
        Toivonen Aulis      1850 1979 FIN 
        Salmela Antti       1832    0 FIN 
        Pihlajamäki Antti   1806 1858 FIN 
        Nupponen Tapio      1772 1822 FIN 
        Varila Visa         1753    0 FIN 
        Akkanen Timo        1719 1667 FIN 
        Karasmäki Seppo     1706 1753 FIN 
        Toivola Timo        1665 1725 FIN 
        Pulli Matti         1659 1894 FIN 


7 AkaaS Rtg-Ø:2046

Bo.     Name                Selo FIDE FED 

  1     Sisättö Olli        2285 2266 FIN 
  2 FM  Innala Heikki-Pekka 2239 2234 FIN 
  3     Pyykkönen Mika      2038 1988 FIN 
  4     Pöhö Jouko          2032    0 FIN 
  5 FM  Kekki Jorma         2026 2044 FIN 
  6     Mikkonen Harri      1959 1974 FIN 
  7     Rantanen Veikko     1916 2000 FIN 
  8     Heinonen Jouni      1873    0 FIN 
        Räisänen Kalervo    1865    0 FIN 
        Hotari Juha         1855    0 FIN 
        Sandelin Jukka      1840    0 FIN 
        Saliniemi Ari       1784    0 FIN 
        Kuparinen Ossi      1779    0 FIN 
        Innala Tapio        1728    0 FIN 
        Erkkilä Antti       1718    0 FIN 


8 VammSK Rtg-Ø:2224

Bo.     Name                Selo FIDE FED 

  1 FM  Bernotas Arturs        0 2431 LAT 
  2 FM  Tokranovs Dmitrijs     0 2340 LAT 
  3     Niemi Mikko         2308 2297 FIN 
  4 FM  Kauko Jussi         2295 2283 FIN 
  5     Torkkola Henri      2266 2239 FIN 
  6     Salonen Mikko       2063 1988 FIN 
  7     Satonen Arto        2064 2039 FIN 
  8     Tammiaho Jarno      2025    0 FIN 
        Nordman Joonas      2014 1954 FIN 
        Kauko Pekka         1990 1989 FIN 
        Pihlajamäki Seppo   1976    0 FIN 
        Hautaniemi Jarmo    1935 1953 FIN 
        Tarvainen Erkki     1811 1907 FIN 
        Lehto Pekka         1793 1787 FIN 
        Rintakoski Pentti   1775 1806 FIN 

---------------------------------------------

I divisioona lohko B


1 Garde Rtg-Ø:2258

Bo.     Name                      Selo FIDE FED 

  1 IM  Zumsande Martin           2423 2471 GER 
  2 FM  Ivanov Sergey A.          2337 2299 RUS 
  3 IM  Nouro Mikael              2298 2305 FIN 
  4 IM  Raaste Eero               2289 2306 FIN 
  5 FM  Ristoja Jan               2282 2267 FIN 
  6     Pitkänen Sami             2163 2193 FIN 
  7     Johansson Jukka           2143 2133 FIN 
  8     Eriksson Jon              2132 2137 FIN 
        Ilmoni Tommy              2068 2070 FIN 
        Sandvik Thomas            2068 2052 FIN 
        Tingander Ari-Pekka       2019 2006 FIN 
        Miettinen Teemu           2002 1996 FIN 
        Saarinen Harri            1975    0 FIN 
        Salminen Jussi            1960 1979 FIN 
        Ojala Hannu               1944    0 FIN 
        Koivistoinen Timo         1941 1914 FIN 
        Kaiju Kauko               1934    0 FIN 
        Koskinen Erkki            1901 1917 FIN 
        Huttunen Janne            1893 1965 FIN 
        Järnström Henrik          1797 1700 FIN 
        Politi Alberto            1768 1752 FIN 
        Kähönen Osmo              1750 1868 FIN 
        Lehtelä Antti             1749    0 FIN 
        Ristoja Aulikki           1652 1668 FIN 
        Salomaa Andreea           1261 ----  


2 LauttSSK Rtg-Ø:2142

Bo.     Name                      Selo FIDE FED 

  1 FM  Henttinen Markku          2261 2252 FIN 
  2 FM  Hurme Harri               2260 2246 FIN 
  3     Havansi Erkki             2181 2205 FIN 
  4     Lehti Juhani              2175 2165 FIN 
  5     Laine Karri               2077    0 FIN 
  6 FM  Saren Ilkka               2071 2094 FIN 
  7     Heikkinen Jyrki           2060 2008 FIN 
  8     Kauppala Pekka            2053 2054 FIN 
        Tuovinen Jukka            2013 2010 FIN 
        Aakio Seppo               2001 2049 FIN 
        Nyrhinen Harri            1994 2010 FIN 
        Kivinen Jyrki             1984 1904 FIN 
        Mähönen Timo              1975 1993 FIN 
        Pystynen Jarmo            1970    0 FIN 
        Lindholm Arto             1970 1976 FIN 
        Sobenin Evgeny            1968    0 FIN 
        Vesely Petr               1961 1943 CZE 
        Broman Hannu              1949 1936 FIN 
        Luosto Kerkko             1936 1895 FIN 
        Lehtinen Tero             1881 1953 FIN 
        Joutsivuo Timo            1875 1830 FIN 
        Kumar Ashwin              1874 1812 FIN 
        Kauppinen Jyrki           1873    0 FIN 


3 TammerSh II Rtg-Ø:2172

Bo.     Name                      Selo FIDE FED 

  1 FM  Mertanen Janne            2272 2265 FIN 
  2 FM  Penttinen Jarkko          2249 2256 FIN 
  3 FM  Kytöniemi Jyrki           2219 2204 FIN 
  4     Nieminen Samuli           2206 2169 FIN 
  5     Salokangas Hannu          2163 2157 FIN 
  6     Natri Antero              2117 2163 FIN 
  7     Iivonen Markku            2086 2077 FIN 
  8     Sorvari Jarmo             2065 2047 FIN 
        Harju Jukka               2063 2053 FIN 
        Kaatiala Pekka            2014 1998 FIN 
        Leisti Simo               2011 2005 FIN 
        Pietarinen Petri          1993 2055 FIN 
        Lindholm Tommi            1983 1975 FIN 
        Mäki Juha                 1981 1954 FIN 
        Mustelin Juhani           1961 1965 FIN 
        Karttinen Risto           1922 1903 FIN 
        Salminen Aku              1921 1805 FIN 
        Niemi Jani-Petteri        1912 1963 FIN 
        Kapanen Keijo             1879 1847 FIN 
        Hakala Jani               1849 1933 FIN 
        Maula Eerikki             1824    0 FIN 
        Keso Elias                1806 1649 FIN 
        Kesänen Viljami           1796    0 FIN 
        Laaksovuori Tommi         1781    0 FIN 
        Jaakkola Konsta           1668 1581 FIN 


4 JoeSK Rtg-Ø:2241

Bo.     Name                      Selo FIDE FED 

  1     Dokutchaev Aleksander     2408 2404 RUS 
  2 FM  Jouhki Yrjö Markus        2289 2287 FIN 
  3 FM  Sukhorukov Andrey S.      2277 2268 RUS 
  4 FM  Hokkanen Petri            2268 2257 FIN 
  5 FM  Nokka Risto               2208 2219 FIN 
  6     Myller Janne              2199 2204 FIN 
  7     Radkov Bazhen D.          2158 2192 RUS 
  8     Kulmany Istvan            2121 2143 HUN 
        Behm Jukka                2111 2108 FIN 
        Saastamoinen Aarne        2064 2076 FIN 
        Porrasmaa Timo            2001 2024 FIN 
        Sieviläinen Tuomo         1941 2001 FIN 
        Arppi Heikki              1964 1944 FIN 
        Juurikainen Juha-Matti    1964    0 FIN 
        Dannenberg Alia           1921 1978 FIN 
        Jönhede Marko             1961 1919 FIN 
        Al Hajaj Amjad            1882 1954 FIN 
        Mustonen Tapani           1942 1887 FIN 
        Paulasto Tuomo            1918 1871 FIN 
        Turunen Tuomo             1897 1890 FIN 
        Niemelä Risto             1887    0 FIN 
        Vainikka Pekka            1858    0 FIN 
        Kettunen Juha             1838    0 FIN 
        Berger Florian            1628    0 FIN 
        Heliövaara Simo           1538    0 FIN 


5 LahS Rtg-Ø:2101

Bo.     Name                      Selo FIDE FED 

  1     Gorlov Daniil             2243 2243 RUS 
  2     Kiltti Jyrki              2205 2199 FIN 
  3     Joentausta Hannu          2127 2139 FIN 
  4     Perikanta Jouko           2082 2046 FIN 
  5     Äijälä Jouko              2058 2086 FIN 
  6     Sipilä Markku             2054 2029 FIN 
  7     Hagelberg Lauri           2046 1997 FIN 
  8     Tuominen Joona            1991 1906 FIN 
        Särkiö Lauri              1978 1977 FIN 
        Pitkänen Ari              1948 1949 FIN 
        Komulainen Lauri          1946 1928 FIN 
        Pitkänen Jorma            1921 1949 FIN 
        Valkama Samuli            1918 1886 FIN 
        Keipi Jaakko              1887    0 FIN 
        Karppinen Martti          1877 1904 FIN 
        Juppala Pentti            1805    0 FIN 
        Tuominen Esa              1781 1820 FIN 
        Vehkalahti Veli           1769 1877 FIN 
        Heino Aimo                1698 1746 FIN 
        Hölsä Jorma               1664    0 FIN 
        Hamberg Jarkko            1643 1522 FIN 


6 ESK Rtg-Ø:1976

Bo.     Name                      Selo FIDE FED 

  1 WFM Chernyak Viktoria         2187 2267 RUS 
  2 WCM Nazarova Anastasia        2050 2045 FIN 
  3     Korhonen Aki              2014 2022 FIN 
  4     Munukka Timo              1894 1938 FIN 
  5     Salmenkivi Eero           1944    0 FIN 
  6     Seppä Juri                1850    0 FIN 
  7     Borenius Mika             1911 1841 FIN 
  8     Raivio Pertti             1904 1906 FIN 
        Nyström Leif              1904 1949 FIN 
        Vyskubov Dmitry           1886    0 FIN 
        Alho Olli                 1836    0 FIN 
        Ruokamo Jouko             1858    0 FIN 
        Järnefelt Wilhelm         1755 1825 FIN 
        Pitkänen Ilkka            1802    0 FIN 
        Helojoki Martti           1661    0 FIN 
        Vuorinen Reijo            1632    0 FIN 
        Larionova Maria           1525 1554 FIN 
        Larionova Katariina       1645 1495 FIN 
        Taivainen Esa             1578    0 FIN 
        Nazarov Boris             1501    0 FIN 
        Koskinen Mauno            1486    0 FIN 
        Tiensuu Seppo             1434 1503 FIN 
        Nazarov Stanislav         1273    0 FIN 
        Hallman Anni              1135    0 FIN 


7 EtVaS II Rtg-Ø:2226

Bo.     Name                      Selo FIDE FED 

  1 FM  Ternault Mathieu             0 2361 FRA 
  2 FM  Paasikangas-Tella Johanna 2245 2243 FIN 
  3 FM  Salo Heikki               2258 2239 FIN 
  4     Anttila Perttu            2222 2200 FIN 
  5     Tommiska Matti            2218 2183 FIN 
  6 FM  Alava Mikko               2192 2212 FIN 
  7     Vihinen Teemu             2166 2170 FIN 
  8     Laakso Harri              2144 2150 FIN 
        Hallenberg Sami           2132 2130 FIN 
        Lindholm Jere             2089 2040 FIN 
        Tähkävuori Tapani         2100 2089 FIN 
        Rajaji Suseenthiram       2011 1852 IND 
        Haapamäki Marko           1984 2084 FIN 
        Taylor Daryl              1981 2006 FIN 
        Patosalmi Juha            1954 1960 FIN 
        Männistö Eero             1951 1975 FIN 
        Lallukka Taneli           1877 1884 FIN 
        Nordlund Henri            1874 1835 FIN 
        Rannisto Olavi            1868    0 FIN 
        Rajakari Janne            1861 1977 FIN 
        Kivivuori Ilppo           1860    0 FIN 
        Hiltunen Ville            1838 1805 FIN 
        Pulli Tapio               1810    0 FIN 
        Kinnunen Seppo            1809 1942 FIN 
        Toropainen Jarkko         1709 1813 FIN 


8 JyS II Rtg-Ø:2126

Bo.     Name                      Selo FIDE FED 

  1     Laihonen Petteri          2212 2176 FIN 
  2     Hämäläinen Sami           2168 2171 FIN 
  3     Fieandt John              2170 2155 FIN 
  4     von Wright Aarne          2170 2138 FIN 
  5     Vilppolainen Markku       2090 2039 FIN 
  6     Galchenko Vadim           2076 2069 RUS 
  7     Hartio Ilkka              2069 2031 FIN 
  8     Seppälä Aki               2052 2038 FIN 
        Hintikka Eero             2022 2039 FIN 
        Niemi Olavi               2016 2017 FIN 
        Eloranta Kari             1941 1978 FIN 
        Salmelin Aaro             1960 1869 FIN 
        Marttinen Jussi           1924 1933 FIN 
        Valasmo Juhana            1843 1889 FIN 
        Hamina Martti             1839    0 FIN 
        Raitanen Markku           1720 1952 FIN 
        Matikainen Olli           1795 1853 FIN 
        Pursiainen Erkki          1780 1855 FIN 
        Halmesvirta Anssi         1659 1849 FIN 
        Pajunen Toni              1685 1723 FIN 
        Poutiainen Tapio          1657 1627 FIN 
        Laihonen Hanna            1601 1541 FIN 
        Muhonen Sami              1581 1643 FIN 
        Heinonen Mauno            1541 1670 FIN