Shakkiliiton hallituksen kokoustiedote 18.1.2026

Shakkiliiton hallitus kokoontui Tampereella sunnuntaina 18.1. Kokoukseen osallistuivat kaikki hallituksen jäsenet, joista etäyhteydellä Merja Heikkinen-Keinänen ja Tuomas Salvi, sekä liiton toiminnanjohtaja Marko Tauriainen.

Yleiset asiat ja tiedotteet

  • Shakki-lehden jälkeen jäänyttä aikataulua on saatu kurottua umpeen. Numero 3/2025 on lähetetty painoon viime viikolla, ja sen pitäisi ilmestyä lähiaikoina. Numero 4/2024 on edelleen edellisellä päätoimittajalla työn alla. Numero 4/2025 ilmestyy arviolta huhtikuussa.
  • Shakki Assembly Winter -tapahtumassa 19.–22.2.2026. Pelataan ensimmäinen etäshakin SM, joka järjestetään yhteistyössä Assemblyn ja E-urheiluliiton kanssa. Kutsu on julkaistu, ja mukana ovat kutsutuista pelaajista lähes koko Suomen kärki. Liiton puolesta tapahtumasta vastaavat Aleksi Olander, Eetu Tiiva sekä Henri Torkkola ja Henri Pohjala. Kisan selostajaksi on kaavailta Erik Rönkää.
  • Parashakin SM Helsingissä 23.–25.1.2026. Paralympiakomitea järjestää yhdessä Helsingin ja Uudenmaan Näkövammaisten ry:n ja Shakkiliiton kanssa selokelpoisen Parashakin SM-turnauksen Iiris-keskuksessa. Kilpailutoimikunnassa ovat Marko Tauriainen (päätuomari) ja Seppo Pukkinen (toimitsija). Myönnettiin kilpailulle virallinen SM-kisastatus. Lisätään kisa myöhemmin SM-kisamääräyksiin, kun kriteereistä on sovittu hallituksessa myöhemmin.
  • Yleisen ja naisten SM-kilpailujen 3.–11.4.2026 kutsut julkaistaan lähiaikoina. Päätuomarina toimii Timo Munukka.
  • Todettiin, että selolistan siirtoa valmistellaan sivustolle shakkiareena.fi. Vahvistettiin myös selotoimikunnan kokoonpanoksi: Juha Kivijärvi (puheenjohtaja), Lauri Kangas, Jouni Lehtivaara, Sampsa Nyysti, Teemu Vihinen. Selolista siirtyy tänä vuonna shakkiareena.fi-sivustolle. Seuroja informoidaan shakki.netin alasajosta.
  • Shakkituomaritoimikunta järjestää koulutuksen verkossa 21.–22.3.2026.
  • Vahvistettiin JSM-toimikunnan kokoonpanoksi 2026–27: Jouko Viljanen (pj), Jyrki Kytöniemi, Tomi Tocklin, Tomi Renberg.
  • Valittiin Panu Laine edustajaksi Fideen, ECUun ja PSL:ään. Puheenjohtaja Aleksi Olander valittiin Fide-delegaatiksi syksyn kongressiin.
  • Queens Gambit päivässä syksyllä oli mukava tunnelma. Viestintää kehitetään seuraavaan tapahtumaan ja yhteistä tekemistä pelien ja muun lomassa kehitetään. Seuraava tapahtuma on syksyllä 17.10.

Liiton talous

Liiton taloustilanne ja kassatilanne on hyvä. Lisenssejä on vuodelle 2026 maksettu n. 550, ja tämä määrä lisääntyy alkuvuodesta vielä, kun JSM-pelit jatkuvat. Valtionavusta 2026 tieto tulee helmikuun loppuun mennessä.

Liitto tekee vuodelta 2025 arviolta n. 20 000 euron tappion. Tappiota selittävät joukkue-EM-kilpailu sekä lehden painokulujen lisääntyminen, kun lehtiä on painettu kaksi enemmän kuin normaalivuonna ja uusi painotalo on jonkin verran edellistä kalliimpi. Tilinpäätös pyritään saamaan valmiiksi maaliskuun 2026 aikana.

Seuratoimintapäivä

Järjestetään keväällä seuratoimintapäivä liittyen hyvään hallintoon, eettisiin sääntöihin ja seurojen sääntömuutoksiin. Tästä informoidaan seuroja myöhemmin.

Valmennustoiminta

SSL ei ole useampaan vuoteen järjestänyt valmennustoimintaa. Valmennustoiminnan kehittäminen on liittokokouksessa hyväksytty yhdeksi strategiseksi painopistealueeksi.

Päätettiin aloittaa valmennustoiminta nuorista ja pyritään ottamaan siihen aikuisten maajoukkue myös myöhemmin. Perustettiin työryhmä valmistelemaan asiaa: Aleksi Olander, Marko Tauriainen ja Tanja Tuominen.

Muut asiat

Lisäksi todettiin, että liiton ohjeistukset ja säännöt eivät ole kaikin osin ajan tasaiset. Matkustussääntöä tarkistetaan seuraavassa kokouksessa. Osallistumisperiaatteet kv. kisoihin -dokumentti kaipaa päivittämistä, ja samassa yhteydessä tarkastellaan uusia ohjeita nuorten arvokilpailuihin liittyen.

Lisäksi todettiin, että Assembly on hakemassa Esports National Cup oikeuksia ja pyytää liiton puoltoa hakemukselle. Puheenjohtaja valtuutettiin hoitamaan asiaa liiton puolesta.