Kilpailukalenteri 2020


Laajempi kilpailukalenteri vuodelle 2020

04.01.-04.01. HSL:n nopean shakin turnaus
04.01.-05.01. Etelä-Pohjanmaan mestaruusturnaus
11.01.-12.01. JSM
18.01.-18.01. HSK:n talviturnaus
18.01.-19.01. Oulun avoin mestaruusturnaus
19.01.-19.01. Turun turnaus
19.01.-19.01. Shakin päivä – Najdorf ja 30-luvun vainotut juutalaispelaajat
26.01.-26.01. Kansainvälinen ratkaisukilpailu
31.01.-02.02. 41. Jyväskylän talven turnaus
01.02.-01.02. Nappulaturnaus 1/2020
01.02.-01.02. Turun turnajaiset 1/2020
01.02.-01.02. Toimitsijakurssi Shakkiareenalla
02.02.-02.02. Turnausjohtajakurssi Shakkiareenalla
08.02.-09.02. JSM
13.02.-17.02. Koululaisten PM
15.02.-15.02. Tehtävänratkaisun SM
14.02.-16.02. Salon viikonlopputurnaus
16.02.-16.02. Kotkan nopean shakin turnaus
21.02.-23.02. Matin päivän turnaus
22.02.-22.02. Oulun avoin pikashakin mestaruusturnaus
22.02.-22.02  Shakkitoimitsija- ja turnausjohtajakurssi Seinäjoella
29.02.-29.02. Koivuturnaus
29.02.-01.03. Satakunnan avoin mestaruusturnaus
29.02.-29.02. Livelautojen käyttökoulutus Shakkiareenalla
01.03.-01.03. Intellektin nappulaturnaus
05.03.-15.03. Seniorien joukkue-MM
07.03.-07.03. Selokunkku (kevät 1/3)
07.03.-07.03. LauttSSK:n nopean shakin turnaus
07.03.-07.03. LauttSSK:n aloittelijaturnaus
13.03.-15.03. JSM
21.03.-21.03. Pikashakin SM
21.03.-21.03. Hämeenlinnan Nappulashakkikisat
23.03.-23.03. HSL-joukkuevartit: M-ryhmä
26.03.-26.03. HSL-joukkuevartit: A-ryhmä
28.03.-28.03. Nappulaturnaus 2/2020
28.03.-29.03. Akaan Shakin viikonlopputurnaus
28.03.-29.03. Kaarlen turnaus
30.03.-30.03. HSL-joukkuevartit: B-ryhmä
02.04.-02.04. HSL-joukkuevartit: C-ryhmä
04.04.-04.04. Nuorten joukkuepikashakin SM
05.04.-05.04. Nuorten pikashakin SM
09.04.-10.04. HSL:n nopea pääsiäisturnaus
10.04.-13.04. HSL:n pääsiäisturnaus
11.04.-12.04. Tammer-Shakin ELO-turnaus
18.04.-18.04. Turun turnajaiset 2/2020
18.04.-19.04. Centriaturnaus
19.04.-19.04. Selokunkku (kevät 2/3)
18.04.-18.04. Levoranta-turnaus
24.04.-27.04. Shakkitehtävien ratkaisemisen EM
24.04.-26.04. TSY:n viikonlopputurnaus
24.04.-26.04. EtVaS:in kevätturnaus
25.04.-26.04. 42. Kalakukkoturnaus
02.05.-02.05. Koulujoukkueiden SM
09.05.-09.05. Salon nopean shakin turnaus
09.05.-09.05. Nappulaturnaus 3/2020
09.05.-09.05. Oulun nopean shakin mestaruusturnaus
16.05.-16.05. Selokunkku (kevät 3/3)
16.05.-24.05. Yleinen SM
16.05.-24.05. Naisten SM
16.05.-24.05. Seniorien +65 SM
21.05.-24.05. Seniorien +50 SM
17.05.-30.05. Henkilökohtainen EM
21.05.-21.05. Turku-Tampere pikashakkiottelu
29.05.-31.05. HSK;n keväturnaus
01.06.-14.06. Naisten henkilökohtainen EM
06.06.-06.06. Lahden Shakin pikashakkiturnaus
04.06.-07.06. Nuorten SM
13.06.-14.06. Kemi-turnaus
13.06.-14.06. HämSK:n viikonlopputurnaus
26.06.-05.07. Seniorien joukkue-EM
27.06.-28.06. 40. Eino Leino -turnaus
05.07.-05.07. Naantalin nopean shakin turnaus
06.07.-12.07. Naantalin turnaus / Avoin SM
13.07.-19.07. XXX Heart of Finland
20.07.-20.07. Porin avoin pikashakin mestaruusturnaus
25.07.-26.07. Joukkuepikashakin SM
05.08.-18.08. 44. Shakkiolympialaiset
08.08.-08.08. XIV Akaan turnaus
15.08.-15.08. Työväentalosarjan osakilpailu Vantaalla
15.08.-16.08. Lahden Shakin viikonlopputurnaus
16.08.-16.08. Puistoshakin HM
22.08.-22.08. Nappulaturnaus 4/2020
22.08.-22.08. Nopean shakin SM
23.08.-23.08. Nopean shakin JSM
29.08.-30.08. Elonkorjuuturnaus
29.08.-30.08. HSK:n syysturnaus
04.09.-06.09. Mestareiden täyskierrosturnaus – Masters’ round robin
05.09.-06.09. Porin ja TUL:n Satakunnan piirin avoin mestaruusturnaus
05.09.-05.09. Pohjois-Suomen avoin nopean shakin mestaruusturnaus
07.09.-20.09. Nuorten MM (U14-U18)
12.09.-13.09. JSM
19.09.-19.09. Turun turnajaiset 3/2020
19.09.-20.09. Järvenpään 48. avoin shakkimestaruus
19.09.-20.09. Seinäjoen turnaus
26.09.-26.09. I-HSK nopean shakin turnaus
26.09.-27.09. Pohjois-Suomen avoin mestaruusturnaus
03.10.-10.10. Shakkitehtävien ratkaisemisen MM
03.10.-04.10. Raputurnaus
03.10.-04.10. LauttSSK:n viikonlopputurnaus
05.10.-13.10. Euro Cup
09.10.-11.10. Salon viikonlopputurnaus
10.10.-10.10. Nappulaturnaus 5/2020
17.10.-18.10. JSM
18.10.-31.10. Nuorten MM (U8-U12)
24.10.-24.10. Turun turnajaiset 4/2020
24.10.-24.10. Työväentalosarjan osakilpailu Seinäjoella
24.10.-24.10. Gambiitin nopean shakin turnaus
31.10.-31.10. Työväentalosarjan osakilpailu Jämsässä
31.10.-01.11. Koululaisten SM
06.11.-16.11. Seniorien MM
07.11.-08.11. Raahen turnaus
07.11.-08.11. KäpSK:n viikonlopputurnaus
12.11.-22.11. Nuorten EM
13.11.-15.11. Gambiitin turnaus
21.11.-22.11. JSM
27.11.-29.11. TuTS:n turnaus
06.12.-06.12. Pikashakin HM
11.12.-13.12. Mäntän turnaus
12.12.-12.12. Lahden Shakin nopean shakin turnaus
28.12.-06.01. Helsingin mestaruus 2021