Kilpailukalenteri 2020

SSL hallitus on kokouksessaan 25.10.2018 päättänyt:
”Päätettiin, että kotimaassa järjestettäviä selokelpoisia kilpailuja on haettava jatkossa edellisen vuoden 31.10. mennessä. Sen jälkeen on vielä täydentävä haku syyskauden kilpailuihin (1.7.–31.12.) 31.3. mennessä. Hakuajan puitteissa kilpailuja hakeneet ovat etusijalla. Jos hakuajan jälkeen haettava kilpailu menee päällekkäin jonkin ajoissa haetun kilpailun kanssa, niin kilpailulle ei myönnetä selokelpoisuutta, ellei kilpailujen järjestäjien välisellä neuvottelulla päästä toiseen ratkaisuun.

Päätettiin, että niitä SM-kisoja, joille ei löydy järjestäjää, ei järjestetä.

Kilpailuihin liittyvissä asioissa kannattaa olla yhteydessä liiton palvelupäällikkö Jorma Paavilaiseen: etunimi.sukunimi@shakkiliitto.fi, 040 4851547.


Laajempi kilpailukalenteri vuodelle 2020


Työväentalosarja 2020

04.01.-04.01. HSL:n nopean shakin turnaus
04.01.-05.01. Etelä-Pohjanmaan mestaruusturnaus
11.01.-12.01. JSM
18.01.-18.01. HSK:n talviturnaus
18.01.-19.01. Oulun avoin mestaruusturnaus
19.01.-19.01. Turun turnaus
19.01.-19.01. Shakin päivä – Najdorf ja 30-luvun vainotut juutalaispelaajat
26.01.-26.01. Kansainvälinen ratkaisukilpailu
31.01.-02.02. 41. Jyväskylän talven turnaus
01.02.-01.02. Nappulaturnaus 1/2020
01.02.-01.02. Turun turnajaiset 1/2020
01.02.-01.02. Toimitsijakurssi Shakkiareenalla
02.02.-02.02. Turnausjohtajakurssi Shakkiareenalla
08.02.-09.02. JSM
13.02.-17.02. Koululaisten PM
15.02.-15.02. Tehtävänratkaisun SM
14.02.-16.02. Salon viikonlopputurnaus
16.02.-16.02. Kotkan nopean shakin turnaus
21.02.-23.02. Matin päivän turnaus
22.02.-22.02. Oulun avoin pikashakin mestaruusturnaus
22.02.-22.02  Shakkitoimitsija- ja turnausjohtajakurssi Seinäjoella
29.02.-29.02. Koivuturnaus
29.02.-01.03. Satakunnan avoin mestaruusturnaus
29.02.-29.02. Livelautojen käyttökoulutus Shakkiareenalla
01.03.-01.03. Intellektin nappulaturnaus
05.03.-15.03. Seniorien joukkue-MM
07.03.-07.03. Selokunkku (kevät 1/3)
07.03.-07.03. LauttSSK:n nopean shakin turnaus
07.03.-07.03. LauttSSK:n aloittelijaturnaus
13.03.-15.03. JSM
21.03.-21.03. Pikashakin SM PERUTTU
21.03.-21.03. Hämeenlinnan Nappulashakkikisat PERUTTU
22.03.-22.03. Työväentalosarjan 1. osakilpailu Porissa PERUTTU
23.03.-23.03. HSL-joukkuevartit: M-ryhmä PERUTTU
26.03.-26.03. HSL-joukkuevartit: A-ryhmä PERUTTU
28.03.-28.03. Nappulaturnaus 2/2020 PERUTTU
28.03.-29.03. Akaan Shakin viikonlopputurnaus PERUTTU
28.03.-29.03. Kaarlen turnaus PERUTTU
30.03.-30.03. HSL-joukkuevartit: B-ryhmä PERUTTU
02.04.-02.04. HSL-joukkuevartit: C-ryhmä PERUTTU
04.04.-04.04. Nuorten joukkuepikashakin SM PERUTTU
05.04.-05.04. Nuorten pikashakin SM PERUTTU
09.04.-10.04. HSL:n nopea pääsiäisturnaus PERUTTU
10.04.-13.04. HSL:n pääsiäisturnaus PERUTTU
11.04.-12.04. Tammer-Shakin ELO-turnaus – Veijo Mäen muistoturnaus PERUTTU
18.04.-19.04. Centriaturnaus PERUTTU
18.04.-18.04. Levoranta-turnaus SIIRRETTY (uusi päivämäärä ilmoitetaan myöhemmin)
19.04.-19.04 SSL:n liittokokous Shakkiareenalla Helsingissä SIIRRETTY (uusi päivämäärä ilmoitetaan myöhemmin)
19.04.-19.04. Selokunkku (kevät 2/3) PERUTTU
24.04.-26.04. TSY:n viikonlopputurnaus PERUTTU
24.04.-26.04. EtVaS:in kevätturnaus PERUTTU
25.04.-26.04. 42. Kalakukkoturnaus PERUTTU
02.05.-02.05. Koulujoukkueiden SM PERUTTU
09.05.-09.05. Salon nopean shakin turnaus PERUTTU
09.05.-09.05. Nappulaturnaus 3/2020 PERUTTU
09.05.-09.05. Työväentalosarjan 2. osakilpailu Oulussa PERUTTU
16.05.-16.05. Selokunkku (kevät 3/3) PERUTTU
21.05.-24.05. Seniorien +50 SM PERUTTU
17.05.-30.05. Henkilökohtainen EM SIIRRETTY
21.05.-21.05. Turku-Tampere pikashakkiottelu PERUTTU
23.05.-31.05. Yleinen SM PERUTTU
23.05.-31.05. Naisten SM PERUTTU
23.05.-31.05. Seniorien +65 SM PERUTTU
30.05.-31.05. HSK:n keväturnaus PERUTTU
01.06.-14.06. Naisten henkilökohtainen EM
06.06.-06.06. Lahden Shakin pikashakkiturnaus
04.06.-07.06. Nuorten SM PERUTTU
13.06.-14.06. Kemi-turnaus
13.06.-14.06. HämSK:n viikonlopputurnaus
26.06.-05.07. Seniorien joukkue-EM
27.06.-28.06. 40. Eino Leino -turnaus
05.07.-05.07. Naantalin nopean shakin turnaus PERUTTU
06.07.-12.07. Naantalin turnaus / Avoin SM PERUTTU
13.07.-19.07. XXX Heart of Finland PERUTTU
20.07.-23.07. Salon Shakkikerhon kesäleiri
20.07.-20.07. Porin avoin pikashakin mestaruusturnaus
25.07.-26.07. Joukkuepikashakin SM PERUTTU
05.08.-18.08. 44. Shakkiolympialaiset SIIRRETTY vuoteen 2021
08.08.-08.08. XIV Akaan turnaus
15.08.-15.08. Työväentalosarjan 3. osakilpailu Tampereella
15.08.-16.08. Lahden Shakin viikonlopputurnaus
16.08.-16.08. Puistoshakin HM
22.08.-22.08. Työväentalosarjan 4. osakilpailu Valkeakoskella
22.08.-22.08. Nappulaturnaus 4/2020
22.08.-22.08. Nopean shakin SM PERUTTU
23.08.-23.08. Nopean shakin JSM PERUTTU
29.08.-30.08. 2. Elonkorjuuturnaus & Martti Haminan 65v-juhlauturnaus
29.08.-30.08. HSK:n syysturnaus
04.09.-06.09. Mestareiden täyskierrosturnaus – Masters’ round robin
05.09.-06.09. Porin ja TUL:n Satakunnan piirin avoin mestaruusturnaus
05.09.-05.09. Pohjois-Suomen avoin nopean shakin mestaruusturnaus
07.09.-20.09. Nuorten MM (U14-U18)
12.09.-13.09. JSM
19.09.-19.09. Turun turnajaiset 3/2020
19.09.-20.09. Seinäjoen turnaus
26.09.-26.09. I-HSK nopean shakin turnaus
26.09.-27.09. Pohjois-Suomen avoin mestaruusturnaus
03.10.-10.10. Shakkitehtävien ratkaisemisen MM
03.10.-04.10. Raputurnaus
03.10.-04.10. LauttSSK:n viikonlopputurnaus
05.10.-13.10. Euro Cup
09.10.-11.10. Salon viikonlopputurnaus
10.10.-11.10. Järvenpään 48. avoin shakkimestaruus
10.10.-10.10. Nappulaturnaus 5/2020
17.10.-18.10. JSM
18.10.-31.10. Nuorten MM (U8-U12)
24.10.-24.10. Turun turnajaiset 4/2020
24.10.-24.10. Työväentalosarjan 5. osakilpailu Seinäjoella
24.10.-24.10. Gambiitin nopean shakin turnaus
31.10.-31.10. Työväentalosarjan 6. osakilpailu Jämsässä
31.10.-01.11. Koululaisten SM
06.11.-16.11. Seniorien MM
07.11.-08.11. Raahen turnaus
07.11.-08.11. KäpSK:n viikonlopputurnaus
12.11.-22.11. Nuorten EM
13.11.-15.11. Gambiitin turnaus
21.11.-22.11. JSM
27.11.-29.11. TuTS:n turnaus
29.11.-29.11. SSL:n liittokokous Shakkiareenalla Helsingissä
05.12-05.12. Työväentalosarjan 7. osakilpailu Vantaalla
06.12.-06.12. Pikashakin HM
11.12.-13.12. Mäntän turnaus
12.12.-12.12. Työväentalosarjan 8. osakilpailu Turussa
12.12.-12.12. Lahden Shakin nopean shakin turnaus
28.12.-06.01. Helsingin mestaruus 2021