Liigan tuomarit 2020–2021

Liigan tuomarit ja alempien tasojen puhelintuomarit

FIDE:n ratingmääräysten vuoksi jokaisella liigapaikkakunnalla pitää olla FIDE:n hyväksymä tuomari, josta Suomen Shakkiliitto on maksanut rekisterimaksun. Tuomarointiraportoinnit toimitetaan FIDE:lle Elo-laskennan yhteydessä Suomen FIDE-laskentahenkilö Eetu Tiivan tarkistamana. FIDE on ilmoittanut, että osa SM-liigan ottelutuomareista voi olla kansallisia shakkituomareita (NA).

Shakkituomareita on kolme tasoa (kansainvälinen tuomari (IA), fide-tuomari (FA) tai kansallinen shakkituomari (NA)).

Liigaan ko. päivälle merkityt tuomarit toimivat alempien sarjatasojen puhelintuomareina.

Tuomarien yhteystiedot:

Päätuomari: IA Timo Munukka, 050 9310 608, timo(at)munukka.net
Varapäätuomari: IA Mika Hakala, 050 5286 565, mika.hakala(at)raseko.fi

Muut tuomarit: 
IA Jouni Lehtivaara: 050 5922 045
FA Jouko Lauronen: 050 3631 145
FA Eetu Tiiva: 040 9357 959
NA Ari Sieranoja: 040 4889 232
NA Kimmo Telenius: 050 3017 425

—————————————————————————–

Liigan tuomarit:

Ajankohta Kellonaika Paikka Ottelu Tuomari
pe 20.8.2021 18.00 Espoo MatSK – MatSK/2 FA Eetu Tiiva
pe 20.8.2021 18.00 HSL Areena Aatos – EtVaS NA Kimmo Telenius
pe 20.8.2021 18.00 Jyväskylä RaahLi – SK Ninja
pe 20.8.2021 18.00 Jyväskylä JyS – TammerSh
pe 20.8.2021 18.00 Sastamala SalSK – TuTS IA Mika Hakala
pe 20.8.2021 18.00 Sastamala Gambiitti – VammSK IA Mika Hakala
la 21.8.2021 10.00 HSL Areena EtVaS – MatSK NA Kimmo Telenius
la 21.8.2021 12.00 Espoo MatSK/2 – Aatos IA Jouni Lehtivaara
la 21.8.2021 12.00 Jyväskylä SK Ninja – JyS
la 21.8.2021 12.00 Jyväskylä TammerSh – RaahLi
la 21.8.2021 10.00 Sastamala VammSK – TuTS IA Mika Hakala
la 21.8.2021 10.00 Sastamala SalSK – Gambiitti IA Mika Hakala
su 22.8.2021 10.00 HSL Areena EtVaS – MatSK/2 IA Timo Munukka
su 22.8.2021 12.00 Espoo MatSK – Aatos FA Eetu Tiiva
su 22.8.2021 12.00 Jyväskylä JyS – RaahLi
su 22.8.2021 12.00 Jyväskylä SK Ninja – TammerSh
su 22.8.2021 12.00 Sastamala VammSK – SalSK IA Mika Hakala
su 22.8.2021 12.00 Sastamala TuTS – Gambiitti IA Mika Hakala
la 11.9.2021 10.00 HSL Areena Aatos – SK Ninja NA Kimmo Telenius
la 11.9.2021 12.00 Raahe RaahLi – SalSK FA Jouko Lauronen
la 11.9.2021 12.00 Raahe VammSK – JyS FA Jouko Lauronen
la 11.9.2021 12.00 Tampere TammerSh – MatSK/2
la 11.9.2021 12.00 Vantaa Gambiitti – EtVaS IA Timo Munukka
la 11.9.2021 12.00 Turku TuTS – MatSK IA Jouni Lehtivaara
su 12.9.2021 12.00 Raahe RaahLi – VammSK FA Jouko Lauronen
su 12.9.2021 12.00 Raahe JyS – SalSK FA Jouko Lauronen
su 12.9.2021 12.00 Espoo MatSK/2 – SK Ninja IA Jouni Lehtivaara
su 12.9.2021 12.00 Vantaa Gambiitti – MatSK FA Eetu Tiiva
su 12.9.2021 12.00 Turku TuTS – TammerSh IA Mika Hakala
la 16.10.2021 12.00 Sastamala TuTS – RaahLi IA Mika Hakala
la 16.10.2021 12.00 Sastamala TammerSh – VammSK IA Mika Hakala
la 16.10.2021 12.00 Espoo MatSK – JyS IA Jouni Lehtivaara
la 16.10.2021 12.00 Espoo MatSK/2 – Gambiitti IA Jouni Lehtivaara
la 16.10.2021 12.00 Helsinki SK Ninja – EtVaS
su 17.10.2021 12.00 Helsinki SK Ninja – MatSK IA Jouni Lehtivaara
su 17.10.2021 12.00 Jyväskylä JyS – TuTS
su 17.10.2021 12.00 Sastamala VammSK – MatSK 2
su 17.10.2021 12.00 Salo SalSK – TammerSh  IA Mika Hakala
su 17.10.2021 12.00 Vantaa Gambiitti – Aatos
la 20.11.2021 12.00 Raahe Aatos – RaahLi FA Jouko Lauronen
la 20.11.2021 12.00 Raahe EtVaS – JyS FA Jouko Lauronen
la 20.11.2021 12.00 Tampere TammerSh – MatSK FA Eetu Tiiva
la 20.11.2021 12.00 TURKU MatSK/2 – TuTS IA Mika Hakala
la 20.11.2021 12.00 Helsinki SK Ninja – Gambiitti IA Jouni Lehtivaara
su 21.11.2021 10.00 Tampere TammerSh – Gambiitti NA Ari Sieranoja
su 21.11.2021 12.00 Raahe RaahLi – EtVaS FA Jouko Lauronen
su 21.11.2021 12.00 Raahe JyS – Aatos FA Jouko Lauronen
su 21.11.2021 12.00 Turku TuTS – SK Ninja IA Mika Hakala
su 21.11.2021 12.00 Salo SalSK – MatSK/2 IA Jouni Lehtivaara
la 11.12.2021 12.00 Jyväskylä JyS – MatSK/2
la 11.12.2021 12.00 Jyväskylä RaahLi – Gambiitti
la 11.12.2021 12.00 Sastamala VammSK – MatSK IA Mika Hakala
la 11.12.2021 12.00 Helsinki EtVaS – TammerSh
la 11.12.2021 12.00 Helsinki Aatos – TuTS
su 12.12.2021 12.00 Espoo MatSK – SalSK
su 12.12.2021 12.00 Jyväskylä Gambiitti – JyS
su 12.12.2021 12.00 Jyväskylä MatSK/2 – RaahLi
su 12.12.2021 12.00 Helsinki TammerSh – Aatos
su 12.12.2021 12.00 Helsinki EtVaS – TuTS
su 12.12.2021 12.00 Helsinki SK Ninja – VammSK