Liigan tuomarit 2020–2021

Liigan tuomarit ja alempien tasojen puhelintuomarit

FIDE:n ratingmääräysten vuoksi jokaisella liigapaikkakunnalla pitää olla FIDE:n hyväksymä tuomari, josta Suomen Shakkiliitto on maksanut rekisterimaksun. Tuomarointiraportoinnit toimitetaan FIDE:lle Elo-laskennan yhteydessä Suomen FIDE-laskentahenkilö Eetu Tiivan tarkistamana. FIDE on ilmoittanut, että osa SM-liigan ottelutuomareista voi olla kansallisia shakkituomareita (NA).

Shakkituomareita on kolme tasoa (kansainvälinen tuomari (IA), fide-tuomari (FA) tai kansallinen shakkituomari (NA)).

Liigaan ko. päivälle merkityt tuomarit toimivat alempien sarjatasojen puhelintuomareina.

Tuomarien yhteystiedot:

Päätuomari: IA Timo Munukka, 050 9310 608, timo(at)munukka.net
Varapäätuomari: IA Mika Hakala, 050 5286 565, mika.hakala(at)mikahakala.fi

Muut tuomarit: 
IA Jouni Lehtivaara: 050 5922 045
FA Jouko Lauronen: 050 3631 145
FA Eetu Tiiva: 040 9357 959
NA Mika Pirttimäki
NA Ari Sieranoja: 040 4889 232
NA Kimmo Telenius: 050 3017 425
NA Marko Tauriainen: 050 5813 500

—————————————————————————–

Liigan tuomarit:

Ajankohta Kellonaika Paikka Ottelu Tuomari
16.10.2021 12.00 Sastamala TuTS – RaahLi IA Mika Hakala
16.10.2021 12.00 Sastamala TammerSh – VammSK IA Mika Hakala
16.10.2021 12.00 Espoo MatSK – JyS IA Jouni Lehtivaara
16.10.2021 12.00 Espoo MatSK/2 – Gambiitti IA Jouni Lehtivaara
16.10.2021 10.00 HSL Areena SK Ninja – EtVaS IA Timo Munukka
17.10.2021 12.00 HSL Areena SK Ninja – MatSK NA Kimmo Telenius
17.10.2021 12.00 Jyväskylä JyS – TuTS NA Mika Pirttimäki
17.10.2021 12.00 Sastamala VammSK – MatSK 2 IA Mika Hakala
17.10.2021 12.00 Salo SalSK – TammerSh IA Jouni Lehtivaara
17.10.2021 12.00 Vantaa Gambiitti – Aatos IA Timo Munukka
20.11.2021 12.00 Raahe Aatos – RaahLi FA Jouko Lauronen
20.11.2021 12.00 Raahe EtVaS – JyS FA Jouko Lauronen
20.11.2021 12.00 Tampere TammerSh – MatSK FA Eetu Tiiva
20.11.2021 12.00 TURKU MatSK/2 – TuTS IA Mika Hakala
20.11.2021 10.00 HSL Areena SK Ninja – Gambiitti IA Jouni Lehtivaara
21.11.2021 10.00 Tampere TammerSh – Gambiitti NA Ari Sieranoja
21.11.2021 12.00 Raahe RaahLi – EtVaS FA Jouko Lauronen
21.11.2021 12.00 Raahe JyS – Aatos FA Jouko Lauronen
21.11.2021 12.00 Turku TuTS – SK Ninja IA Mika Hakala
21.11.2021 12.00 Salo SalSK – MatSK/2 IA Jouni Lehtivaara
11.12.2021 12.00 Jyväskylä JyS – MatSK/2
11.12.2021 12.00 Jyväskylä RaahLi – Gambiitti
11.12.2021 12.00 Sastamala VammSK – MatSK IA Mika Hakala
11.12.2021 12.00 HSL Areena EtVaS – TammerSh
11.12.2021 12.00 HSL Areena Aatos – TuTS
12.12.2021 12.00 Espoo MatSK – SalSK IA Jouni Lehtivaara
12.12.2021 12.00 Jyväskylä Gambiitti – JyS
12.12.2021 12.00 Jyväskylä MatSK/2 – RaahLi
12.12.2021 10.00 HSL Areena TammerSh – Aatos
12.12.2021 10.00 HSL Areena EtVaS – TuTS
12.12.2021 10.00 HSL Areena SK Ninja – VammSK
ilm. myöhemmin HSL Areena MatSK – MatSK/2
ilm. myöhemmin HSL Areena Aatos – EtVaS
ilm. myöhemmin Jyväskylä RaahLi – SK Ninja
ilm. myöhemmin Sastamala SalSK – TuTS
ilm. myöhemmin Sastamala Gambiitti – VammSK
ilm. myöhemmin HSL Areena EtVaS – MatSK
ilm. myöhemmin HSL Areena MatSK/2 – Aatos
ilm. myöhemmin Jyväskylä SK Ninja – JyS
ilm. myöhemmin Jyväskylä TammerSh – RaahLi
ilm. myöhemmin Sastamala VammSK – TuTS
ilm. myöhemmin Sastamala SalSK – Gambiitti
ilm. myöhemmin HSL Areena EtVaS – MatSK/2
ilm. myöhemmin HSL Areena MatSK – Aatos
ilm. myöhemmin Jyväskylä JyS – RaahLi
ilm. myöhemmin Jyväskylä SK Ninja – TammerSh
ilm. myöhemmin Sastamala VammSK – SalSK
ilm. myöhemmin Sastamala TuTS – Gambiitti
ilm. myöhemmin HSL Areena Aatos – SK Ninja
ilm. myöhemmin Raahe RaahLi – SalSK
ilm. myöhemmin Raahe VammSK – JyS
ilm. myöhemmin Tampere TammerSh – MatSK/2
ilm. myöhemmin Vantaa Gambiitti – EtVaS
ilm. myöhemmin Turku TuTS – MatSK
ilm. myöhemmin Raahe RaahLi – VammSK
ilm. myöhemmin Raahe JyS – SalSK
ilm. myöhemmin Espoo MatSK 2 – SK Ninja
ilm. myöhemmin Vantaa Gambiitti – MatSK
ilm. myöhemmin Turku TuTS – TammerSh