Yleiseen SM-kilpailuun on ilmoittautunut määräajassa 9 pelaajaa, ja näiden pelaajien osallistumisoikeus kilpailuun on vahvistettu. Tavoitteena on saada kilpailusta 10 pelaajan täyskierroskilpailu, joten yhden vapaan paikan osalta ilmoittautumisaikaa on päätetty jatkaa ti 24.3. asti.

Ilmoittautua voivat pelaajat, joiden huippuselo ajalla 1.1.2025-24.3.2026 on vähintään 2200. Mikäli ilmoittautumisia tulee useampia, paikan saa valintajakson aikaisen huippuselon perusteella vahvin pelaaja.

Ilmoittautuminen sähköpostilla toiminnanjohtaja Marko Tauriaiselle: marko.tauriainen@shakkiliitto.fi. Osallistumismaksun maksaminen suoritetaan paikan varmistuttua.

Naisten SM-kilpailuun on ilmoittautunut määräajassa 10 pelaajaa, joten ilmoittautumisaikaa ei naisten SM-kilpailun osalta jatketa.