Vierumäellä pelatuissa nuorten PM-kisoissa Elias Keso vei mestaruuden 13-vuotiaiden ryhmässä ja varmisti voittonsa jo ennen viimeistä peliä. Elias pelasi kisan todella vakuuttavasti, vaikka viimeisessä pelissä tulikin tappio.
Alle 17-vuotiaiden ryhmässä Toivo Keinänen sijoittui hopealle, ja alle 15-vuotiaissa Oliver Wartiovaara komean viimeisen kierroksen voittonsa myötä hienosti pronssille.
Suomen tavoite oli kolme mitalia, ja se täyttyi komeasti Eliaksen, Toivon ja Oliverin toimesta. Onnittelut mitalisteille.
Myös monet muut suomalaiset pelasivat oikein mukavasti ja onnistuivat nostamaan selo- ja elopisteitään. Kaikkiaan Vierumäellä pelattu PM-kisa onnistui osanottajilta saadun palautteen perusteella erinomaisesti.
Kisan kotisivu: www.shakkiliitto.fi/nycc2018
GROUP A (U20)
Final Ranking after 6 Rounds
Rk. | SNo | Name | sex | FED | RtgI | Pts. | TB1 | TB2 | TB3 | TB4 | |
1 | 4 | FM | Johannesson Oliver Aron | ISL | 2263 | 4,5 | 18,5 | 19,0 | 13,00 | 0,0 | |
2 | 1 | FM | Haug Johannes | NOR | 2355 | 4,5 | 17,5 | 20,5 | 15,00 | 0,0 | |
3 | 3 | FM | Thorgeirsson Jon Kristinn | ISL | 2319 | 4,0 | 17,5 | 20,5 | 13,25 | 0,0 | |
4 | 2 | FM | Jogstad Martin | SWE | 2321 | 3,5 | 19,5 | 22,5 | 12,00 | 0,0 | |
5 | 5 | FM | Tuomainen Felix | SWE | 2215 | 3,5 | 19,5 | 21,5 | 11,00 | 0,0 | |
6 | 6 | Kristensen Bjarke Hautop | DEN | 2179 | 3,0 | 18,0 | 19,5 | 7,75 | 0,0 | ||
7 | 7 | Tumanov Dmitri | FIN | 2133 | 3,0 | 16,5 | 17,0 | 6,50 | 0,0 | ||
8 | 9 | Næss Sara | w | NOR | 1966 | 3,0 | 15,5 | 16,0 | 4,00 | 0,0 | |
9 | 8 | Le Besq Alexander | DEN | 2125 | 3,0 | 13,0 | 13,5 | 4,00 | 0,0 | ||
10 | 11 | Kivimäki Kasper | FIN | 1738 | 2,0 | 14,0 | 14,5 | 2,00 | 0,0 | ||
11 | 12 | Finnsson Eli W. | FAI | 1595 | 1,5 | 14,0 | 14,5 | 3,25 | 0,0 | ||
12 | 10 | Bø Rani Eyðfinnsson í | FAI | 1745 | 0,5 | 15,5 | 17,0 | 0,75 | 0,0 |
GROUP B (U17)
Final Ranking after 6 Rounds
Rk. | SNo | Name | sex | FED | RtgI | Pts. | TB1 | TB2 | TB3 | TB4 | |
1 | 5 | CM | Heimisson Hilmir Freyr | ISL | 2136 | 5,0 | 18,5 | 20,0 | 15,50 | 0,0 | |
2 | 1 | FM | Keinänen Toivo | FIN | 2347 | 4,5 | 19,0 | 22,0 | 17,00 | 0,0 | |
3 | 2 | FM | Pantzar Milton | SWE | 2260 | 4,0 | 18,5 | 20,0 | 10,50 | 0,0 | |
4 | 10 | Skaale Janus | FAI | 1772 | 3,5 | 19,0 | 21,5 | 11,00 | 0,0 | ||
5 | 4 | Vestby-Ellingsen Mads | NOR | 2160 | 3,5 | 19,0 | 21,0 | 10,75 | 0,0 | ||
6 | 8 | Thybo Thomas Søndergaard | DEN | 2029 | 3,5 | 14,5 | 14,5 | 5,50 | 0,0 | ||
7 | 6 | Lund Gunnar | NOR | 2133 | 3,0 | 17,5 | 17,5 | 6,00 | 0,0 | ||
8 | 7 | Kistrup Nicolai | DEN | 2115 | 3,0 | 16,5 | 16,5 | 4,50 | 0,0 | ||
9 | 9 | Mai Aron Thor | ISL | 1965 | 2,5 | 16,5 | 16,5 | 3,75 | 0,0 | ||
10 | 3 | CM | Petersson Baldur Teodor | SWE | 2161 | 2,0 | 13,5 | 13,5 | 1,50 | 0,0 | |
11 | 11 | Gurevicius Laurynas | FIN | 1765 | 1,5 | 17,5 | 17,5 | 1,50 | 0,0 | ||
12 | 12 | Mørkøre Rógvi | FAI | 1379 | 0,0 | 14,0 | 15,5 | 0,00 | 0,0 |
GROUP C (U15)
Final Ranking after 6 Rounds
Rk. | SNo | Name | sex | FED | RtgI | Pts. | TB1 | TB2 | TB3 | TB4 | |
1 | 1 | Sörensen Hampus | SWE | 2256 | 4,5 | 19,0 | 21,5 | 15,00 | 0,0 | ||
2 | 5 | Easwaralingam Adesh | DEN | 1992 | 4,5 | 19,0 | 20,5 | 14,75 | 0,0 | ||
3 | 4 | Wartiovaara Oliver | FIN | 2030 | 4,0 | 18,0 | 20,5 | 13,50 | 0,0 | ||
4 | 2 | Ingebretsen Jens E | NOR | 2174 | 4,0 | 16,0 | 17,5 | 8,50 | 0,0 | ||
5 | 6 | Mai Alexander Oliver | ISL | 1981 | 3,5 | 18,0 | 19,0 | 9,25 | 0,0 | ||
6 | 3 | Sjøberg Isak | NOR | 2094 | 3,0 | 19,5 | 21,0 | 8,50 | 0,0 | ||
7 | 9 | Ytterberg Felix | SWE | 1875 | 3,0 | 11,5 | 12,5 | 5,00 | 0,0 | ||
8 | 7 | Stage-Steffensen Sander | DEN | 1913 | 2,5 | 18,0 | 19,0 | 6,00 | 0,0 | ||
9 | 10 | Aalto Patrik | FIN | 1854 | 2,5 | 15,5 | 16,5 | 4,50 | 0,0 | ||
10 | 8 | Briem Stephan | ISL | 1876 | 2,0 | 14,5 | 15,5 | 3,50 | 0,0 | ||
11 | 11 | Fjallheim Leif Reinert | FAI | 1752 | 1,5 | 16,5 | 17,5 | 3,00 | 0,0 | ||
12 | 12 | Nielsen Suni í Horni | FAI | 1454 | 1,0 | 13,5 | 15,0 | 2,00 | 0,0 |
GROUP D (U13)
Final Ranking after 6 Rounds
Rk. | SNo | Name | sex | FED | RtgI | Pts. | TB1 | TB2 | TB3 | |
1 | 7 | Keso Elias | FIN | 1825 | 5,0 | 18,0 | 20,5 | 17,00 | ||
2 | 6 | Unneland Mathias | NOR | 1860 | 4,0 | 17,5 | 19,0 | 10,50 | ||
3 | 4 | Rasti Arvin | SWE | 1888 | 3,5 | 18,5 | 21,0 | 10,75 | ||
4 | 3 | Shehzad Shazil | NOR | 1893 | 3,5 | 17,0 | 17,5 | 7,25 | ||
5 | 11 | Apol Luitjen Akselsson | FAI | 1669 | 3,5 | 16,5 | 17,0 | 9,75 | ||
6 | 5 | Davidsson Oskar Vikingur | ISL | 1871 | 3,5 | 15,5 | 16,0 | 6,75 | ||
7 | 2 | Wernberg Hugo | SWE | 1959 | 3,0 | 16,0 | 18,5 | 9,50 | ||
8 | 8 | Jaakkola Konsta | FIN | 1766 | 3,0 | 15,5 | 16,0 | 5,00 | ||
9 | 1 | Liu Casper | DEN | 1963 | 2,5 | 19,0 | 21,5 | 8,50 | ||
10 | 10 | Luu Robert | ISL | 1680 | 2,5 | 14,0 | 14,5 | 5,00 | ||
11 | 12 | Nielsen Jon í Horni | FAI | 1650 | 1,5 | 16,5 | 17,0 | 1,75 | ||
12 | 9 | Ehrenreich Simon | DEN | 1762 | 0,5 | 16,0 | 17,5 | 1,25 |
GROUP E (U11)
Final Ranking after 6 Rounds
Rk. | SNo | Name | sex | FED | RtgI | Pts. | TB1 | TB2 | TB3 | TB4 | |
1 | 2 | Tunsjø Axel | NOR | 1894 | 5,0 | 19,5 | 22,0 | 17,00 | 0,0 | ||
2 | 3 | Kvaløy Aksel Bu | NOR | 1891 | 5,0 | 17,0 | 18,0 | 13,50 | 0,0 | ||
3 | 1 | Trost Edvin | SWE | 1948 | 4,5 | 19,5 | 22,0 | 15,25 | 0,0 | ||
4 | 8 | Kääriäinen Kaarle | FIN | 1318 | 3,5 | 16,5 | 17,5 | 8,25 | 0,0 | ||
5 | 10 | Jaakkola Niklas | FIN | 1154 | 3,5 | 14,5 | 15,5 | 6,25 | 0,0 | ||
6 | 5 | Gudmundsson Gunnar Erik | ISL | 1491 | 3,0 | 21,0 | 23,0 | 8,50 | 0,0 | ||
7 | 7 | Haile Batel Goitom | w | ISL | 1421 | 3,0 | 15,0 | 16,0 | 5,00 | 0,0 | |
8 | 6 | Wahlgreen Noah | DEN | 1451 | 2,5 | 19,0 | 20,0 | 3,75 | 0,0 | ||
9 | 4 | AIM | Moller Albert Mechlenburg | DEN | 1775 | 2,0 | 16,0 | 17,0 | 2,00 | 0,0 | |
10 | 11 | Petersen Elias | FAI | 1048 | 2,0 | 14,0 | 15,0 | 4,50 | 0,0 | ||
11 | 9 | Gerdes Sebastian | SWE | 1305 | 1,0 | 15,0 | 16,0 | 2,00 | 0,0 | ||
12 | 12 | Jacobsen Markus | FAI | 0 | 1,0 | 13,0 | 14,0 | 1,00 | 0,0 |