JSM 2017-18

Ohessa SM-liigan, I- ja II-divisioonan sarjaohjelmat. I-divisioona peluutetaan ennen hiihtolomia tasapuolisuussyistä. SM-liigassa on päätöskierrokset, II-divisioonassa ja III-divisioonan karsinnoissa kierros maaliskuussa. Kevätkauden ottelupäivät ovat 13.1. (myös 14.1. III-div. maakuntaotteluissa), 3.-4.2. ja 9.-11.3.

SSK ja LauttSK fuusioituivat. Lauttasaaren Suomalainen Shakkikerho, LauttSSK, sai edeltäjiensä sarjapaikat.

III-divisioonaan ilmoittautuminen 31.7. mennessä kilpailukutsun ohjeen mukaan.

SM-Liiga

La 16.09.2017
Espoo        MatSK – KarjUra
Jyväskylä   JyS – Aatos
Kotka         KymS – EtVaS
Salo           SalSK – HSK
Tampere    TammerSh – KS-58
Turku         TuTS – Velhot

Su 17.09.2017
HSL           Aatos – MatSK
HSL           EtVaS – Velhot
Jyväskylä  JyS – KS-58
Kotka         KymS – SalSK
Tampere    TammerSh – HSK
TURKU      KarjUra – TuTS

La 21.10.2017
HSL           Aatos – KS-58
HSL           EtVaS – HSK
HSL           MatSK – KymS
HSL           Velhot – JyS
SALO         KarjUra – TammerSh
Salo           SalSK – TuTS

Su 22.10.2017
HSL           HSK – Aatos
HSL           KS-58 – KarjUra
Jyväskylä  JyS – KymS
Salo          SalSK – MatSK
Tampere   TammerSh – Velhot
Turku        TuTS – EtVaS

La 18.11.2017
HSL          MatSK – TuTS
HSL          Velhot – Aatos
Jyväskylä  JyS – EtVaS
Karjaa       KarjUra – HSK
Kotka        KymS – KS-58
Salo          SalSK – TammerSh

Su 19.11.2017
HSL           Aatos – SalSK
HSL           HSK – Velhot
HSL           KS-58 – EtVaS
Jyväskylä  JyS – MatSK
Karjaa        KarjUra – KymS
Turku         TuTS – TammerSh

La 03.02.2018
HSL           KS-58 – MatSK
Karjaa        KarjUra – EtVaS
KARJAA    SalSK – Velhot
Kotka         KymS – HSK
Tampere    TammerSh – JyS
Turku         TuTS – Aatos

Su 04.02.2018
HSL           EtVaS – SalSK
HSL           HSK – KS-58
HSL           MatSK – Velhot
Kotka         KymS – TuTS
TAMPERE JyS – KarjUra
Tampere    TammerSh – Aatos

Pe 09.03.2018
HSL           Aatos – KarjUra
HSL          EtVaS – MatSK
HSL          SalSK – JyS
HSL          TammerSh – KymS
HSL          TuTS – HSK
HSL          Velhot – KS-58

La 10.03.2018
HSL           Aatos – EtVaS
HSL           HSK – JyS
HSL           KarjUra – SalSK
HSL           KS-58 – TuTS
HSL           MatSK – TammerSh
HSL           Velhot – KymS

Su 11.03.2018
HSL           EtVaS – TammerSh
HSL           HSK – MatSK
HSL           KS-58 – SalSK
HSL           KymS – Aatos
HSL           TuTS – JyS
HSL           Velhot – KarjUra

I-divisioona

Lohko A

La 16.9.2017
Espoo         MatSK 2 – VammSK
HSL            KäpSK – AkaaS
Turku          TuTS 2 – VSS
Vantaa        Remi – RaahLi

Su 17.9.2017
HSL            KäpSK – RaahLi
TURKU       Remi – VSS
Turku          TuTS 2 – MatSK 2

La 21.10.2017
Akaa           AkaaS – VammSK
Espoo         MatSK 2 – Remi
Raahe        RaahLi – TuTS 2
Vaasa         VSS – KäpSK

La 18.11.2017
Sastamala  VammSK – KäpSK
Vaasa         VSS – AkaaS
Vantaa        Remi – TuTS 2

Su 19.11.2017
Espoo         MatSK 2 – KäpSK
Raahe        RaahLi – AkaaS
Turku          TuTS 2 – VammSK

La 13.1.2018
Akaa           AkaaS – MatSK 2
Raahe        RaahLi – VSS
Sastamala VammSK – Remi
Turku         TuTS 2 – KäpSK

La 3.2.2018
Akaa           AkaaS – Remi
VAASA       RaahLi – MatSK 2
Vaasa         VSS – VammSK

Su 4.2.2018
Akaa           AkaaS – TuTS 2
HSL            KäpSK – Remi
VAASA       VammSK – RaahLi
Vaasa         VSS – MatSK 2

Lohko B

La 16.09.2017
HSL            Garde – ESK
Joensuu     JoeSK – LahS
Jyväskylä   JyS 2 – LauttSSK
Vantaa        EtVaS 2 – TammerSh 2

Su 17.09.2017
Joensuu     JoeSK – JyS 2

La 21.10.2017
Joensuu     JoeSK – ESK
Lahti           LahS – Garde
Tampere     TammerSh 2 – LauttSSK
Vantaa        EtVaS 2 – JyS 2

Su 22.10.2017
Espoo         ESK – TammerSh 2
HSL            LauttSSK – Garde
Joensuu      JoeSK – EtVaS 2
Jyväskylä    JyS 2 – LahS

La 18.11.2017
Espoo         ESK – JyS 2
HSL            LauttSSK – JoeSK
Lahti           LahS – EtVaS 2
Tampere     TammerSh 2 – Garde

La 13.01.2018
HSL            Garde – EtVaS 2
HSL            LauttSSK – ESK
Tampere     TammerSh 2 – LahS

La 03.02.2018
Espoo           ESK – EtVaS 2
Jyväskylä      JyS 2 – Garde
JYVÄSKYLÄ TammerSh 2 – JoeSK
Lahti              LahS – LauttSSK

Su 04.02.2018
JYVÄSKYLÄ Garde – JoeSK
Jyväskylä      JyS 2 – TammerSh 2
Lahti              LahS – ESK
Vantaa          EtVaS 2 – LauttSSK

II-divisioona

Lohko 1

La 16.9.2017
HSL              KS-58 2 – EtVaS 3
HSL              X – HSK 3
Kotka            KymS 2 – I-HSK

La 21.10.2017
Helsinki        Pässi – X
HSL              HSK 3 – KymS 2
HSL              I-HSK – KS-58 2

Su 22.10.2017
HSL              KS-58 2 – HSK 3
Kotka           KymS 2 – Pässi
Vantaa         EtVaS 3 – I-HSK

La 18.11.2017
Helsinki        Pässi – KS-58 2
HSL              HSK 3 – EtVaS 3
HSL              X – KymS 2

La 13.01.2018
HSL              I-HSK – HSK 3
HSL              KS-58 2 – X
Vantaa         EtVaS 3 – Pässi

La 03.02.2018
Helsinki        Pässi – I-HSK
HSL              X – EtVaS 3
Kotka           KymS 2 – KS-58 2

La 10.03.2018
HSL              HSK 3 – Pässi
HSL              I-HSK – X
Vantaa         EtVaS 3 – KymS 2

Lohko 2

La 16.9.2017
Espoo           MatSK 3 – VihdSK
Helsinki        LauttSSK 2 – HSK 2
Hyvinkää      HyvSK – Moukat

La 21.10.2017
HSL              HSK 2 – HyvSK
Hämeenlinna HämSK – LauttSSK 2
Tampere       Moukat – MatSK 3

Su 22.10.2017
HSL              HSK 2 – MatSK 3
Hyvinkää      HyvSK – HämSK
Vihti              VihdSK – Moukat

La 18.11.2017
Espoo           MatSK 3 – HämSK
Helsinki        LauttSSK 2 – HyvSK
Tampere       Moukat – HSK 2

Su 19.11.2017
HSL              LauttSSK 2 – VihdSK

La 13.01.2018
Espoo          MatSK 3 – LauttSSK 2
Vihti             VihdSK – HämSK

La 03.02.2018
HSL             HSK 2 – VihdSK
Hyvinkää     HyvSK – MatSK 3
Hämeenlinna HämSK – Moukat

La 10.03.2018
Hämeenlinna HämSK – HSK 2
Tampere      Moukat – LauttSSK 2
Vihti             VihdSK – HyvSK

Lohko 3

La 16.9.2017
Loimaa        LoimSK – TSY
Pori              PSY – PSY 2
Tampere      TaSK – TammerSh 3

La 21.10.2017
Pori              PSY – TSY
Pori              PSY 2 – AS
Tampere      TammerSh 3 – LoimSK

Su 22.10.2017
Pori              PSY – AS
Pori              PSY 2 – TammerSh 3
Turku           TSY – TaSK

La 18.11.2017
Tampere      TammerSh 3 – TSY
Tampere      TaSK – PSY 2
Turku           AS – LoimSK

La 13.01.2018
Pori              PSY 2 – LoimSK
Tampere      TaSK – PSY
Turku           AS – TammerSh 3

La 03.02.2018
Loimaa        LoimSK – PSY
Turku           AS – TaSK
Turku           TSY – PSY 2

La 10.03.2018
Loimaa         LoimSK – TaSK
Tampere      TammerSh 3 – PSY
Turku           TSY – AS

Lohko 4

La 16.9.2017
Joensuu       JoeSK 2 – JoeSK 3
Kuopio         KSY – Shlaakso
Oulu             OSS – OSS 2

La1 21.10.2017
Oulainen      JoeSK 2 – OSS
Oulainen      JoeSK 3 – KokkSK
Oulainen      OSS 2 – Shlaakso

La2 21.10.2017
Oulainen      KokkSK – JoeSK 2
Oulainen      KSY – OSS 2
Oulainen      OSS – JoeSK 3

Su1 22.10.2017
Oulainen     KokkSK – KSY
Oulainen     OSS 2 – JoeSK 2
Oulainen     Shlaakso – JoeSK 3

Su2 22.10.2017
Oulainen     JoeSK 3 – OSS 2
Oulainen     KSY – OSS
Oulainen     Shlaakso – JoeSK 2

La1 18.11.2017
Oulu           OSS – KokkSK

La2 18.11.2017
Oulu           OSS 2 – KokkSK

La 13.01.2018
Joensuu     JoeSK 2 – KSY
Ylivieska    Shlaakso – OSS

La 03.02.2018
Kokkola     KokkSK – Shlaakso
KUOPIO   JoeSK 3 – KSY