Vesa Kilpiö on kuollut
Heinäkuussa 1991 pelattiin Suomen oloissa hyvin poikkeuksellinen shakkikilpailu. Jyväskylässä järjestettyyn ensimmäiseen Heart of Finlandiin osallistui 20 suurmestaria ja suunnilleen sama määrä kansainvälisiä mestareita. Mukana olivat muiden muassa Jaan Ehlvest, Andras Adorjan, Daniel King ja Nana Joseliani. Myös Suomen maajoukkue oli liikkeellä lähes kokonaisuudessaan, pelaajia oli kaikkiaan 210.
Turnauksen panivat alulle Hannu Olkinuora (1938–2009) ja nyt helmikuun 19. päivä kuollut Vesa Kilpiö, joka oli syntynyt 11.7.1947. Melko säästeliäästi itse kilpailuihin osallistunut Kilpiö oli Kuopion Shakinystävien jäsen ja seuran tärkeä tukija. Hannu Heino muistelee Kilpiötä seuraavasti:
”Yrittäjänä toiminut Vesa Kilpiö ei toimistaan shakin parissa tehnyt suurta numeroa. Oma pelaaminen ei hänelle kuitenkaan riittänyt, vaan hän halusi tukea shakkitoimintaa.
Heart of Finland kv-turnaus sai alkunsa siitä, kun Hannu Olkinuora ja Vesa Kilpiö päättivät ottaa taloudellisen riskin turnauksen järjestämisestä. Alkuun turnaus järjestettiin vuorovuosin Jyväskylässä ja Kuopiossa.
Kuinka Vesa Kilpiö vaimonsa Eijan kanssa huolehtivat turnauksen osanottajista kertoo jotain se, että Mark Taimanov kutsui heidät 70-vuotispäivilleen Pietariin.
Vesa Kilpiö oli myös Kuopion Shakinystävien merkittävänä tukena seuran liigavuosina.”
Lämpimät osanottomme Vesa Kilpiön ystäville ja läheisille.
Shakin analyysi-ilta Areenalla tiistaina 10.3.2026 klo 17.30–20.00: Christer Sundqvist – Täydellistä shakkisiirtoa etsimässä
Esitelmä jatkuu käytännön esimerkkinä, jossa tarjoan kirjeshakin harrastajan lähestymiskulmaa f3-nimzointialaiseen puolustukseen, jossa olen pärjännyt tosi hyvin valkeilla pitkälti vuosien sinnikkään valmistelutyön ansiosta. Olen huomannut TOP-50 etäpelaajien nykyään jopa välttelevän tämän avauksen pelaamista kanssani (harmillista).
Tyttöjen PM 2026 – Nordic Girls Chess Championship 2026
A (2006 tai myöhemmin syntyneet)
Karoliina Kallunki
Nikolett Paksai
B (2010 tai myöhemmin syntyneet)
Polina Kuznecova
Eloisa Lallukka
C (2013 tai myöhemmin syntyneet)
Avani Darishetti
Iris Gemenetzis
A (born 2006 or later)
Karoliina Kallunki
Nikolett Paksai
B (born 2010 or later)
Polina Kuznecova
Eloisa Lallukka
C (born 2013 or later)
Avani Darishetti
Iris Gemenetzis
Ilmoita seuran jäsentiedot liittoon
Hyvä seura-aktiivi!
Liiton seuroilta keräämiä jäsenmaksuja ei makseta enää oma-aloitteisesti, vaan liitto laskuttaa jäsenmaksut seuran antamien ja tarkistettujen tietojen perusteella. Kerättyjä tietoja käytetään myös apuna liiton valtionapuhakemuksessa. Tiedot jäsenmääristä annetaan vuoden 2025 lopun tilanteen mukaisesti. Jos tämä ei ole mahdollista, anna tiedot ilmoitushetken tilanteen tai vastaavan ajankohdan mukaisesti. Täytä lomake 31.3.2026 mennessä.
Käy täyttämässä seurasi jäsentiedot lomakkeella. Varmistathan samalla, että seurasi yhteystiedot ovat oikein liiton sivuilla. Kiitos!
Ilkka Kanko on kuollut
Ilkka Kanko (1934–2026).
Yksi suomalaisen shakkihistorian merkkihenkilöistä fidemestari Ilkka Kanko on kuollut 91-vuotiaana 29.1.2026.
Ilkan shakillisten saavutusten lista on pitkä, ja hänen vaikutuksensa Helsingin Shakkiklubissa ja koko maan shakkikentällä valtava. Vuoden 1964 Suomen mestari saavutti SM-kisoissa 1960–70-luvuilla myös kaksi hopeaa ja kolme pronssia. Hän edusti Suomea neljissä shakkiolympialaisissa aina Tel Avivista 1964 Haifaan 1976. Muita saavutuksia ovat muun muassa Suomen Shakkiliiton mestaruudet 1964 ja 1970 sekä peräti 11 Helsingin mestaruutta. Senioreiden Suomen mestaruudet tulivat vuosina 2004, kun kilpailu pelattiin ensimmäisen kerran, ja 2006. Kansainvälisestikin menestystä tuli seniorisarjoissa ja seniorijoukkueiden EM-pronssit Dresdenissä 2006 ja Veldenissä 2009.
Siviiliammatiltaan Ilkka oli kemian diplomi-insinööri. Hänen shakillinen elämäkertansa Ilkka Kanko – Shakin kemiaa julkaistiin vuonna 2013.
Suomen Shakkiliitto lähettää lämpimät osanottonsa Ilkan omaisille.
