Kilpailukalenteri 2019

Laajempi kilpailukalenteri vuodelle 2019
Nuorten kilpailukalenteri vuodelle 2019
Työväentalosarja 2019

05.01.-05.01. HSL:n nopean shakin turnaus
06.01.-06.01. Turun turnaus
12.01.-13.01. JSM
13.01.-13.01. Shakin päivä
19.01.-19.01. Chess’n Jazz Kolilla
19.01.-19.01. Selokunkku -turnaussarja (kevät 1/5)
19.01.-20.01. Oulun shakkiseuran ELO-turnaus
20.01.-20.01. HSK:n talviturnaus
26.01.-26.01. Uudenmaan koulujoukkuekilpailut
26.01.-27.01. Etelä-Pohjanmaan piirin mestaruusturnaus
27.01.-27.01. Kansainvälinen ratkaisukilpailu
29.01.-29.01. Areenan analyysisessio: Tata Steel
01.02.-03.02. Jyväskylän talven 40v juhlaturnaus
02.02.-02.02. Nappulaturnaus 1/2019
02.02.-02.02. Turun Turnajaiset 1/2019
09.02.-10.02. JSM
12.02.-12.02. Areenan analyysisessio: Gibraltar Chess 2019
14.02.-17.02. Nuorten PM
16.02.-16.02. Selokunkku -turnaussarja (kevät 2/5)
15.02.-17.02. Salon viikonlopputurnaus
16.02.-16.02. Tehtävänratkaisun SM
17.02.-17.02. Kotkan nopean shakin turnaus
22.02.-24.02. Matin päivän turnaus
23.02.-23.02. Oulun pikashakin mestaruusturnaus
23.02.-24.02. MaSa:n viikonlopputurnaus
24.02.-24.02. Shakkimatti kukkarossa? Turnaus yhteisvastuukeräyksen hyväksi
26.02.-26.02. Areenan analyysisessio: Isaac Boleslavski 100v
27.02.-27.02. Chess’n Jazz (G-Livelab Helsinki)
02.03.-03.03. Satakunnan avoin mestaruusturnaus (selo- ja elokelpoinen)
09.03.-09.03. LauttSSK nopean shakin turnaus
09.03.-09.03. Aloittelijaturnaus
09.03.-09.03. Shakin tuen senioriturnaus (yli 60v, 70v, 80v)
10.03.-10.03. Selokunkku -turnaussarja (kevät 3/5)
12.03.-12.03. Areenan analyysisessio: Loppupelitaito ratkaisee
16.03.-17.03. Kaarlen turnaus
16.03.-16.03. Hämeenlinnan nappulaturnaus
16.03.-16.03. Nappulaturnaus 2/2019
16.03.-16.03. Koivuturnaus
16.03.-29.03. Henkilökohtainen EM
18.03.-18.03. HSL-joukkuevartit: M-ryhmä
21.03.-21.03. HSL-joukkuevartit: A-ryhmä
23.03.-24.03. Akaan Shakin viikonlopputurnaus (Tapio Innalan muistoturnaus)
25.03.-25.03. HSL-joukkuevartit: B-ryhmä
26.03.-26.03. Areenan analyysisessio: Heikki Westerinen 75v
28.03.-28.03. HSL-joukkuevartit: C-ryhmä
30.03.-30.03. Työväentalosarjan osakilpailu Porissa (1/8)
30.03.-30.03. Nuorten joukkuepikashakin SM
31.03.-31.03. Nuorten pikashakin SM
05.04.-07.04. JSM
05.04.-15.04. Seniorien henkilökohtainen EM
09.04.-09.04. Areenan analyysisessio: EM-turnaus
13.04.-13.04. Turun Turnajaiset 2/2019
13.04.-13.04. Levoranta-turnaus
14.04.-14.04. SSL:n kerhojen kokous
15.04.-25.04. Seniorien joukkue-MM
18.04.-22.04. HSL:n pääsiäisturnaus
20.04.-21.04. Tammer-Shakin ELO-turnaus
23.04.-23.04. Areenan analyysisessio: Amatöörien ja seniorien EM
26.04.-28.04. TSY:n viikonlopputurnaus
27.04.-27.04. Selokunkku -turnaussarja (kevät 4/5)
27.04.-28.04. Centriaturnaus
27.04.-28.04. XLI Kalakukkoturnaus / Rolf Runosen muistoturnaus
04.05.-04.05. Oulun nopean shakin mestaruusturnaus / Työväentalosarjan osakilpailu (2/8)
04.05.-04.05. Koulujoukkueiden SM
05.05.-05.05. Pikashakin SM
07.05.-07.05. Areenan analyysisessio: Bangkok Open
11.05.-11.05. Salon nopean shakin turnaus
11.05.-11.05. Nappulaturnaus 3/2019
17.05.-19.05. EtVaS:in kevätturnaus
18.05.-18.05. Selokunkku -turnaussarja (kevät 5/5)
21.05.-21.05. Areenan analyysisessio: Seniorien joukkue MM
24.05.-26.05. HSK:n kevätturnaus
25.05.-25.05. Työväentalosarjan osakilpailu Kurikassa (3/8)
25.05.-25.05. Pikashakin Turku-Tampere kaupunkiottelu
25.05.-25.05. Golf-Shakin avoin tasoituksellinen SM
30.05.-30.05. Nopean shakin HM
06.06.-09.06. Nuorten SM
08.06.-08.06. Lahden nopean shakin turnaus
10.06.-18.06. Yleinen SM
10.06.-18.06. Naisten SM
10.06.-18.06. Seniorien +65 SM
14.06.-16.06. Seniorien +50 SM
15.06.-15.06. TUL 100 vuotta -juhlaturnaus / TUL:n mestaruusturnaus
15.06.-16.06. Kemi-turnaus
29.06.-29.06. Eino Leino -nopean shakin turnaus
30.06.-30.06. Eino Leino -pikashakkiturnaus
29.06.-30.06. HämSK:n viikonlopputurnaus
29.06.-05.07. Naantalin turnaus / Avoin SM
06.07.-06.07. Naantalin nopean shakin turnaus
15.07.-21.07. Heart of Finland
22.07.-22.07. Porin avoin pikashakin mestaruusturnaus
01.08.-12.08. Nuorten EM
03.08.-04.08. Joukkuepikashakin SM
10.08.-10.08. XIII Akaan turnaus
11.08.-11.08. Puistoshakin HM
17.08.-17.08. Nappulaturnaus 4/2019
17.08.-18.08. Lahden Shakin viikonlopputurnaus
18.08.-31.08. Nuorten MM (U8-U12)
17.08.-17.08. Työväentalosarjan osakilpailu Valkeakoskella (4/8)
24.08.-25.08. Nopean shakin SM & JSM
24.08.-24.08. Työväentalosarjan osakilpailu Tampereella 5/8
30.08.-01.09. HSK:n syysturnaus
31.08.-01.09. Pohjois-Suomen mestaruusturnaus
07.09.-08.09. Porin ja TUL:n Satakunnan piirin avoin mestaruusturnaus
14.09.-15.09. JSM
17.09.-26.09. Seniorien joukkue-EM
21.09.-22.09. Seinäjoen turnaus
21.09.-21.09. Turun Turnajaiset 3/2019
28.09.-28.09. I-HSK nopean shakin turnaus
28.09.-29.09. Vaasan viikonlopputurnaus
28.09.-28.09. Pohjois-Suomen nopean shakin mestaruusturnaus
28.09.-29.09. Järvenpään mestaruusturnaus
01.10.-13.10. Nuorten MM (U14-U18)
05.10.-06.10. Raputurnaus
04.10.-06.10. LauttSSK viikonlopputurnaus
11.10.-13.10. Salon viikonlopputurnaus
12.10.-12.10. Työväentalosarjan osakilpailu Jämsässä (6/8)
12.10.-12.10. Nappulaturnaus 5/2019
14.10.-26.10. Nuorten MM (U20)
19.10.-20.10. JSM
23.10.-03.11. Joukkueiden EM
26.10.-26.10. Gambiitin nopean shakin turnaus
26.10.-27.10. Koululaisten SM
28.10.-28.10. Joukkuepikashakin HM: M-ryhmä
31.10.-31.10. Joukkuepikashakin HM: A-ryhmä
02.11.-02.11. Työväentalosarjan osakilpailu Vantaalla (7/8)
02.11.-03.11. Raahen turnaus
09.11.-17.11. Euro Cup
08.11.-10.11 KäpSK:n viikonlopputurnaus
marras su SSL:n kerhojen kokous
11.11.-24.11. Seniorien MM
15.11.-17.11. Gambiitin turnaus
16.11.-16.11. Turun Turnajaiset 4/2019
23.11.-24.11. JSM
29.11.-01.12. TuTS:n viikonlopputurnaus
06.12.-06.12. Pikashakin HM
13.12.-15.12. Mäntän viikonlopputurnaus
14.12.-14.12. Työväentalosarjan osakilpailu Turussa (8/8)
14.12.-14.12. Nappulaturnaus 6/2019
28.12.-06.01. Helsingin mestaruus 2020