SM-liigan kokoonpanot 2022-2023

* HSC:n kokoonpanoon nimetty Tommi Verkasalo on FIDE-liitostaan huolimatta Suomen kansalainen, joten häntä ei lasketa SM-liigan ulkomaalaiskiintiöön SM-kilpailumääräysten kohdan 4.2 nojalla: ”SM-liigassa joukkueeseen saa nimetä korkeintaan kaksi sellaista pelaajaa, jotka eivät ole Suomen kansalaisia ja jotka eivät FIDE:n rekisterissä edusta Suomea.”

1 HSC Rtg-Ø:2402
Bo. Name NRtg IRtg FED
1 GM Laurusas Tomas 0 2573 LTU
2 IM Agopov Mikael 2508 2464 FIN
3 GM Sulskis Sarunas 2547 2477 LTU
4 IM Nyysti Sampsa 2403 2361 FIN
5 IM Mäki-Uuro Miikka 2352 2340 FIN
6 FM Lampen Timo 2289 2283 FIN
7 FM Molander Riku 2276 2289 FIN
8 FM Mansner Harry 2271 2263 FIN
FM Valli Frans 2270 2257 FIN
IM Holmsten Aleksei 2248 2288 FIN
FM Verkasalo Tommi 2238 2209 MLT
FM Pääkkönen Timo 2236 2209 FIN
Tuononen Janne 2230 2200 FIN
Kosmo Santul 2225 2235 FIN
Simola Tuomas 2183 2144 FIN
Alho Sauli 2129 2152 FIN
Tusa Tuukka 2124 2130 FIN
Nybäck Jukka 2094 2091 FIN
WIM Tuominen Tanja 2008 2080 FIN
WFM Puuska Heini 1976 2010 FIN
Henriksson Svante 2012 2116 FIN
Papula Niko 1876 1886 FIN
Rinne Heini 1821 1815 FIN
Kelo Kauko 1753 1578 FIN
Penttinen Hannu 1655 0 FIN
2 TammerSh Rtg-Ø:2400
Bo. Name NRtg IRtg FED
1 GM Shirov Aleksei 2725 2697 ESP
2 IM Karttunen Mika 2528 2496 FIN
3 GM Volodin Aleksander 2480 2454 EST
4 IM Lehtinen Heikki 2381 2389 FIN
5 FM Ahvenjärvi Jani 2346 2326 FIN
6 FM Mertanen Janne 2270 2272 FIN
7 FM Keso Elias 2245 2253 FIN
8 FM Penttinen Jarkko 2226 2225 FIN
FM Kytöniemi Jyrki 2207 2192 FIN
Nieminen Samuli 2195 2159 FIN
Pönniö Toni 2182 2163 FIN
Lehtioksa Jorma 2171 2170 FIN
Iivonen Markku 2120 2093 FIN
Multanen Jimi 2057 1980 FIN
Martinec Tamas 2057 1850 FIN
Jaakkola Niklas 1973 1894 FIN
Leisti Simo 2061 2068 FIN
Sorvari Jarmo 2065 2036 FIN
Kaatiala Pekka 2048 2029 FIN
Pietarinen Petri 2017 2053 FIN
Mäki Juha 2001 2027 FIN
Niemi Jani-Petteri 1980 1976 FIN
Wulff Konsta 1970 1923 FIN
Karttinen Risto 1931 1936 FIN
Reed Darren 1913 1908 FIN
3 VammSK Rtg-Ø:2368
Bo. Name NRtg IRtg FED
1 GM Meshkovs Nikita 2582 2554 LAT
2 GM Neiksans Arturs 2588 2594 LAT
3 FM Pohjala Henri 2352 2337 FIN
4 FM Sisättö Olli 2302 2280 FIN
5 CM Heinola Vesa-Pekka 2314 2265 FIN
6 FM Niemi Mikko 2310 2306 FIN
7 FM Kauko Jussi 2273 2250 FIN
8 Torkkola Henri 2221 2174 FIN
Varpanen Jan 2180 2106 FIN
Salonen Mikko 2139 2072 FIN
Paldanius Pekka 2185 2208 FIN
Satonen Arto 2091 2053 FIN
Tammiaho Jarno 2025 0 FIN
Syvänen Joel 1976 0 FIN
Pihlajamäki Seppo 1950 1947 FIN
Hautaniemi Jarmo 1960 1932 FIN
Kauko Pekka 1910 1895 FIN
Tarvainen Erkki 1815 1907 FIN
Torkkola Jari 1814 0 FIN
Lehto Pekka 1742 1739 FIN
Rintakoski Pentti 1737 1754 FIN
Kauko Jaakko 1668 0 FIN
Tanni Johanna 1649 1585 FIN
Isonokari Antti 1557 0 FIN
Mäensivu Martti 1503 1373 FIN
4 MatSK Rtg-Ø:2363
Bo. Name NRtg IRtg FED
1 GM Heberla Bartlomiej 2570 2571 POL
2 IM Keinänen Toivo 2555 2478 FIN
3 IM Tella Jussi 2403 2402 FIN
4 Lahdelma Henri 2300 2286 FIN
5 Wartiovaara Oliver 2269 2297 FIN
6 WFM Nazarova Anastasia 2201 2203 FIN
7 IM Kekki Petri 2286 2304 FIN
8 FM Ebeling Mika 2259 2253 FIN
FM Hentunen Asko 2265 2228 FIN
FM Lehtivaara Petri 2234 2261 FIN
FM Kivistö Mikko 2219 2213 FIN
Tiitta Sauli 2204 2186 FIN
Aalto Patrik 2148 2129 FIN
Fraser Scott 2146 2102 SCO
FM Salimäki Janne 2114 2120 FIN
FM Lehtivaara Risto 2125 2113 FIN
Tolonen Mikko 2103 2084 FIN
Nieminen Kari 2079 2060 FIN
Rauramaa Julius 2046 2004 FIN
Hietala Pekka 1977 1955 FIN
Norlamo Sarabella 1968 1922 FIN
Pankkonen Sakari 1926 0 FIN
Keloharju Matti 1887 0 FIN
Möttönen Ari 1884 1880 FIN
Kokkonen Lassi 1875 1688 FIN
5 RaahLi Rtg-Ø:2361
Bo. Name NRtg IRtg FED
1 GM Eljanov Pavel 0 2695 UKR
2 FM Kiuttu Roope 2457 2410 FIN
3 IM Sammalvuo Tapani 2447 2416 FIN
4 FM Kauppila Osmo 2346 2319 FIN
5 Huovinen Jere 2288 2285 FIN
6 Kononen Keijo 2261 2281 FIN
7 Wallin Aleksi 2199 2175 FIN
8 Pitkäaho Aki 2192 2184 FIN
Suomalainen Erkki 2173 2182 FIN
Haataja Riku 2131 2144 FIN
Sandvik Thomas 2113 2110 FIN
Mäkelä Lauri 2102 2096 FIN
Pitkäaho Arto 2078 2098 FIN
Rantanen Riku 2064 2062 FIN
Paasi Ossi 2061 0 FIN
Lauronen Timo 2038 2027 FIN
Hart Alexander 0 2023 SWE
Aapola Lauri 2010 0 FIN
Peltomaa Jukka 1995 1955 FIN
Salonen Sami 1982 0 FIN
Kemppainen Tuomo 1965 2037 FIN
Sarkkinen Heikki 1921 1952 FIN
Nyström Jarno 1826 1849 FIN
Ketelimäki Teemu 1803 1782 FIN
Mutka Kai 1798 0 FIN
6 SalSK Rtg-Ø:2340
Bo. Name NRtg IRtg FED
1 GM Kulaots Kaido 2604 2538 EST
2 IM Pihlajasalo Antti 2442 2434 FIN
3 IM Kiik Kalle 2437 2368 EST
4 FM Hartikainen Markku 2297 2284 FIN
5 GM Yrjölä Jouni 2289 2294 FIN
6 FM Valkama Eero 2255 2247 FIN
7 GM Westerinen Heikki 2217 2246 FIN
8 Kivijärvi Juha 2179 2172 FIN
Rehn Ralf 2167 2140 FIN
Leino Jukka 2119 2148 FIN
Haapasalo Jukka-Pekka 2084 2069 FIN
FM Lindqvist Tor-Erik 2083 2191 FIN
Pelto Juho 2066 2071 FIN
Närhi Kimmo 2046 2020 FIN
AIM Bergman Thomas 1905 1868 FIN
Jääskeläinen Jani 1896 1918 FIN
Haanila Erkki 1816 1858 FIN
Virtanen Aleksi 1811 1778 FIN
Tötterström Raino 1843 1756 FIN
Alho Lauri 1793 0 FIN
Riekkinen Keijo 1788 1753 FIN
Tocklin Tomi 1742 1773 FIN
AIM Vierjoki Timo 1714 1731 FIN
Mäkelä Jari 1704 0 FIN
Niemi Esa 1674 1640 FIN
7 EtVaS Rtg-Ø:2309
Bo. Name NRtg IRtg FED
1 GM Kanep Meelis 2484 2417 EST
2 IM Sepp Olav 2430 2392 EST
3 FM Rönkä Erik 2268 2248 FIN
4 CM Anttila Perttu 2281 2267 FIN
5 FM Salo Heikki 2265 2248 FIN
6 FM Kokkila Tero 2257 2230 FIN
7 FM Kujala Auvo 2233 2256 FIN
8 FM Koskinen Henri 2230 2220 FIN
Tommiska Matti 2257 2233 FIN
Lindholm Jere 2192 2150 FIN
FM Alava Mikko 2181 2200 FIN
FM Paasikangas Johanna 2142 2155 FIN
Räsänen Otto 2132 2046 FIN
Laakso Harri 2155 2145 FIN
Hallenberg Sami 2117 2111 FIN
Vihinen Teemu 2090 2126 FIN
FM Al Argha Hisham 2087 2094 FIN
Tähkävuori Tapani 2083 2070 FIN
Vyskubov Dmitry 2038 1992 FIN
Lallukka Taneli 1994 1965 FIN
Patosalmi Juha 1968 1930 FIN
Taylor Daryl 1956 1967 FIN
Rajakari Janne 1911 1948 FIN
Pölkki Eino 1917 1757 FIN
Kinnunen Seppo 1855 1927 FIN
8 JyS Rtg-Ø:2292
Bo. Name NRtg IRtg FED
1 IM Sklyarov Dmitri 2482 2474 FIN
2 GM Novik Maxim 2474 2434 LTU
3 FM Luukkonen Tommi 2295 2250 FIN
4 Nivala Tuomas 2236 2222 FIN
5 FM Nevanlinna Risto 2224 2234 FIN
6 Galchenko Vadim 2223 2155 FIN
7 Laihonen Petteri 2220 2201 FIN
8 Franssila Tommi 2183 2167 FIN
Hämäläinen Sami 2181 2160 FIN
Von Wright Aarne 2141 2114 FIN
Herranen Matti 2129 2100 FIN
Fieandt John 2121 2113 FIN
Laasanen Teemu 2109 2094 FIN
Salmelin Aaro 2086 2070 FIN
Seppälä Aki 2046 2031 FIN
Vilppolainen Markku 2030 2026 FIN
Hartio Ilkka 2013 1965 FIN
Remes Marko 2007 1948 FIN
Hintikka Eero 2004 1986 FIN
Soppela Jouni 1987 2027 FIN
Kolu Antti 1936 0 FIN
Niemi Olavi 1934 1957 FIN
Ruosteenoja Eero 1902 1886 FIN
Matikainen Olli 1797 1846 FIN
Raitanen Markku 1726 1809 FIN
9 TuTS Rtg-Ø:2257
Bo. Name NRtg IRtg FED
1 IM Sipilä Vilka 2497 2421 FIN
2 FM Niemi Kalle 2322 2313 FIN
3 FM Järvenpää Jari 2307 2273 FIN
4 FM Topi-Hulmi Teemu 2252 2254 FIN
5 Sorsa Nuutti 2204 2186 FIN
6 Vainio Valo 2164 2162 FIN
7 Linden Lari 2156 2114 FIN
8 Pihlajasalo Hannu 2155 2140 FIN
Byggmästar Lars 2142 2145 FIN
Salopää Tero 2062 2024 FIN
Koota Ilkka 2042 1880 FIN
Koskinen Riku 2016 1975 FIN
Hosia Akseli 1988 1933 FIN
Koskinen Antti 1982 2012 FIN
Norri Roger 1964 1949 FIN
Morant Paul 1961 2004 FIN
Asikainen Eeli 1946 1802 FIN
Junnila Ville 1936 1992 FIN
Väntsi Timo 1915 2023 FIN
Tuominen Matias 1903 1560 FIN
Almi Olavi 1837 1906 FIN
Impivaara Anton 1812 1512 FIN
Karlsson Reijo 1799 1735 FIN
Salvi Tuomas 1770 1805 FIN
Kelmendi Isak 1711 1775 FIN
10 Gambiitti Rtg-Ø:2251
Bo. Name NRtg IRtg FED
1 FM Köykkä Pekka 2365 2353 FIN
2 IM Nouro Mikael 2323 2311 FIN
3 FM Palchuk Andrii 2273 2270 UKR
4 Hynninen Juha 2249 2221 FIN
5 Ristoja Samu 2212 2187 FIN
6 FM Ristoja Jan 2222 2212 FIN
7 Tumanov Dmitri 2201 2151 FIN
8 Kiili Markus 2159 2166 FIN
Kahri Antti 2148 2134 FIN
Johansson Jukka 2122 2102 FIN
Karvinen Kimmo 2104 2076 FIN
Veteläinen Tomi 2037 2044 FIN
Elg Marko 2030 1965 FIN
Länsimäki Ville 1995 1994 FIN
Kosonen Marko 1988 0 FIN
Miettinen Teemu 1953 1963 FIN
Peltola Leo 1954 1948 FIN
Raki Jyrki 1937 1892 FIN
Ojala Hannu 1921 1757 FIN
Johansson Otto 1908 0 FIN
Koivistoinen Timo 1883 1889 FIN
Mannberg Henry 1850 1902 FIN
Hiltunen Jari 1809 0 FIN
Lehtelä Antti 1763 1744 FIN
Koskinen Erkki 1772 1864 FIN
11 HSK Rtg-Ø:2187
Bo. Name NRtg IRtg FED
1 IM Binham Timothy 2282 2285 FIN
2 IM Norri Joose 2274 2266 FIN
3 Lehto Antti 2230 2195 FIN
4 Cattaneo Marco 2204 2195 ITA
5 Pollari Pasi 2171 2148 FIN
6 Kauranen Matti 2131 2117 FIN
7 CM Parkkinen Jyrki 2127 2115 FIN
8 Uimonen Matti 2076 2062 FIN
Mäkinen Ville 2030 1997 FIN
Ulvila Ismo 2023 0 FIN
Kopsa Petri 2019 2063 FIN
Louhivaara Jere 1993 2040 FIN
Khanov Pavel 1990 1957 FIN
Kaitaranta Sameli 1835 0 FIN
Aura Kristian 1870 1885 FIN
Koskinen Matti 1859 1886 FIN
Nieminen Pauli 1857 1760 FIN
Peltola Risto 1858 1866 FIN
Taipale Reijo 1828 1818 FIN
Kåhre Kim 1802 1828 FIN
Funck Kaj 1792 1802 FIN
Aura Daniel 1792 1568 FIN
Eerola Antti 1774 1748 FIN
Koskinen Hannu E. 1764 1754 FIN
Kokkonen Eelis 1625 0 FIN
12 JoeSK Rtg-Ø:2166
Bo. Name NRtg IRtg FED
1 FM Jouhki Yrjö Markus 2270 2254 FIN
2 Blinkov Pavel 2263 2252 FIN
3 FM Nokka Risto 2209 2199 FIN
4 Myller Janne 2207 2201 FIN
5 Behm Jukka 2111 2108 FIN
6 Bederdin Lauri 2097 2058 FIN
7 Saastamoinen Aarne 2082 2084 FIN
8 Hämäläinen Jussi 2085 2007 FIN
Sieviläinen Tuomo 1950 2007 FIN
Arppi Heikki 1964 1942 FIN
Honkanen Teemu 1958 1934 FIN
Korpelainen Paul 1948 1878 FIN
Jönhede Marko 1929 1941 FIN
Marttinen Jussi 1914 1940 FIN
Al Hajaj Amjad 1900 1958 FIN
Dannenberg Alia 1860 1854 FIN
Mustonen Tapani 1852 1849 FIN
Turunen Tuomo 1840 1806 FIN
Hentunen Leo 1749 0 FIN
Ranimäki Miika 1767 0 FIN
Kärki Miska 1726 1686 FIN
Torvinen Eetu 1723 1635 FIN
Marttila Marko 1684 0 FIN
Antonov Alexei 1658 0 FIN
Heliövaara Simo 1579 0 FIN