Jäsenseurat

Shakkikerhojen yhteystiedot

Tällä sivulla kerrotaan kaikkien Suomen Shakkiliittoon kuuluvien shakkikerhojen yhteystiedot; yhteyshenkilö ja tiedot kerhoilloista sikäli kun tiedot ovat käytettävissä, tai viitataan kerhon kotisivulle.
Tietojen täydennys- ja korjauspyynnöt liiton toimistoon.

Akaan Shakki
Ari Saliniemi, Hallamäentie 10 as 5, 37800 Toijala, 0400 837 497

Aninkaisten Shakki
Rikumatti Levomäki, Uimarinkatu 2 A as. 4, 20880 Turku, 050 5547565 rikumatti.levomaki (at) gmail.com

CC Nokia
Aki Heino, Korkeemäenkatu 26 as. 20, 37100  Nokia, aki.heino (at) gmail.com

Ekenäs Schackklubb
Alf Wendelin, Sundwallsvägen 1, 10650 Ekenäs, 0400 475 660, alf.wendelin (at) pp.inet.fi

Espoon Shakkikerho
Pohjois-Espoon Ponnen maja, Örkkiniitynkuja 5, Espoo , 050-9310608, +4670-4760878 timo (at) munukka.net

Etelä-Vantaan Shakki
Henri Koskinen, Kaustisentie 9 A 22, 00420 HELSINKI, 040 733 9231 henri.koskinen (at) shakki.net

Euran Shakkikerho
Pentti Vesander, Viljasentie 21 C 12, 27510 Eura, (02) 865 2987

Shakkikerho Garde
Mikael Nouro, Mannerheimintie 73 B 30, 00270 Helsinki skgarde (at) gmail.com

Hakumatti -93
Reijo Ahjonen,Papinrinne 1 D 12, 42300 Jämsänkoski, 040 4114742

Hangö Schacksällskap – Hangon Shakkiseura
Svante Westerlund, Södergårdsgatan 7, 10940 Hangö, svante.westerlund (at) pp.inet.fi

Hartolan Shakkikerho
Teuvo Järvinen, Keskustie 52, 19600 Hartola, (03) 716 2510, teuvo.jarvinen (at) tjarvinen.inet.fi

Heinolan Shakkikerho
Esa Tuominen, Takalankatu 15, 18100 Heinola, (03) 714 4403 eio_tuominen (at) hotmail.com

Helsingin Shakkiklubi
Matti Kauranen, 050 3323942, matti.kauranen (at) gmail.com

Hyvinkään Shakkikerho
Seppo Pukkinen, Palokärjenkuja 6 F 39, 05860 Hyvinkää, 050-3269144

Hämeenkosken Shakkihaarukka
Tero Tähti, shakkihaarukka (at) gmail.com

Hämeenlinnan Shakkikerho
Simo Torkkola, Pioneerintie 8, 13500 Hämeenlinna, 041-507 9190, simo.torkkola (at) pp.inet.fi

Ikurin Vire
Timo Silvasti, Maurinkylänk 19 as 1, 33610 Tampere, 050 596 7565

Imatran Shakki -48
Kari Vuojolainen, Viinasenkatu 8, 56800 Simpele

Intellekt
Lilja Mavricheva, Väärämäentie 5A C42, 00700 Helsinki, lilia.mavritcheva (at) welho.com

Itä-Helsingin Shakkikerho
Harri Hytönen, 040 5853181, harri.hytonen (at) pp.inet.fi

Jakobstads Schackklubb
Jonny Wallsten, Ankkuritie 1, 68620 Pietarsaari, 040 0457 191 jonny.wallsten (at) upm-kymmene.co

Jalasjärven Shakkikerho
Erkki Raivio, Tupakkimäentie 4, 61600 Jalasjärvi, 050 3798416

Joensuun Shakkikerho
Heikki Arppi, Kilvenniementie 13, 80710 Lehmo, 050-5508304 heikki.arppi (at) kolumbus.fi

Jyväs-Shakki
Markku Raitanen, Ritarintie 4, 40930 Kinkomaa, 041 4834001, markraiten@gmail.com

Jämsän Shakkiseura
Esa Niivee, Papinrinne 31 42300 Jämsänkoski. 050-3212858, esa.niivee (at) gmail.com

Järvenpään Shakkikerho
Antero Harju, Sorronrinne 9 A 18, 04400 Järvenpää, aharju6 (at) gmail.com
Peli-illat maanantaisin 18-22 nuorisotilassa Myllytie 3, Järvenpää.

Kajaanin Shakinystävät
Pekka Ruotsalainen, Rinnekatu 3 C 21, 87500 Kajaani, 044-3288458

Kankaanpään Shakkikerho
Pekka Riihimäki, Kiilholmantie 10A, 29630 Pomarkku, 050 5940081

Karjaan Ura
Toivo Högberg, Tammisaarent 45, 10300 Karis, (019) 231 679

Kemin Työväen Shakkikerho
Matti Kotkansalo, Etelärantakatu 24 B 17, 94100 Kemi, 0400-323986

Keski-Uudenmaan Shakkikerho
Hannu Lehto, Sepontie 14 A, 04200 Kerava, hannu.lehto (at) pp.inet.fi Pelipaikka Rajamäentie 8, keskiviikkoisin klo 18. Sihteeri Juha Hyvärinen, ju.hyvarinen (at) gmail.com

Kirkkonummen Shakkikerho
Eero Ahokas, Pilvitie 76, 02400 Kirkkonummi
Peli-ilta: tiistai klo 18-21, Finnsbackan nuorisotalo (Navetta) Kappalaispolku 02400 Kirkkonummi

Kokkolan Shakkikerho
Eero Marjusaari, Oravankatu 6 B 34, 67800 Kokkola,0409642317, eero.marjusaari (at) anvianet.fi

Kulttuuri-Shakki -58
Tero Sihvonen, Vaarinkatu 14 B 23, 04410 Järvenpää, p. 040 7601118

Kuopion Shakinystävät
Kauko Karhunen, Mustinlammenkatu 4 B 16 70600 Kuopio , p. 050 3815376

Kurikan Visa
Pentti Latvala, Kyntöpolku 19, 61300 Kurikka, (06) 450 2573, pentti.latvala (at) luukku.com

Kuusamon Shakkikerho
Jouko Pätynen, Hillatie 1, 93600 Kuusamo

Kymen Shakki
Jyrki Raki, jyrki.raki (at) auroranet.fi

Käpylän Shakkikerho
Tapio Nupponen, Vaakalinnuntie 11 A 2, 00610 Helsinki, 041 5177516

Lahden Shakki
Samuli Valkama, Jaakkolankatu 35, 15680 Lahti, 040-8316914 samuli.valkama (at) phnet.fi

Lappeenrannan Shakkikerho
Markku O. Ahonen, Tyysterniementie 9 G, 53920 Lappeenranta, 040-7158344, markkuoahonen (at) gmail.com

Lauttasaaren Shakkikerho
Jyrki Heikkinen , Lauttasaarentie 10 B 19, 00200 Helsinki, 050-4864451

Leppävaaran Sisu
Heikki Outinen, Harakantie 2 B 25, 02650 ESPOO, 040 7568397

Loimaan Shakkikerho
Aki Nokso-Koivisto, Kalevalankatu 6, 32200 Loimaa, 040 514 1675, (02) 7624825

Loviisan Työväen Shakkikerho
Taneli Tiainen, Seppäläntie 24 A 1, 07900 Loviisa, (019) 535 514

Maakunnan Sakki
Heimo Heiska, Reiniläntie 442, 61430 Isorehto, (06) 473 1513

Matinkylän Shakkikerho
Sauli Tiitta, Kalliorinteenkuja 3, 02270 Espoo, 045-6742464 sauli.tiitta (at) gmail.com

Shakkikerho Meriratsut (Me-Ra)
Kari Jämbäck, Korppaanmäentie 5 D 33, 00300 Helsinki Tapanilan asema, os. Tilkantori 12, 00300 Helsinki (maanantaisin klo 18.00 – 21.00)

Mikkelin Shakkikerho
Timo Karstu, Rantapolku 8, 52110 Majavesi, timo.karstu@gmail.com

Shakkikerho Moukat
Petri Mäki-Fränti, Hatanpäänvaltatie 15 A 9, 33100 Tampere

Mäntän Shakkikerho
Pentti Rantala, Moisiontie 10, 35800 Mänttä, 040 544 5058, pentti.rantala (at) gmail.com

Nurmijärven Shakkikerho
Antti Heikkonen, 050-5372353, antti.heikkonen (at) hotmail.com

Oulun Shakkiseura
Osmo Kauppila, Purjehtijantie 8 B 35, 90560 Oulu, 040 825 7692, Osmo.Kauppila (at) oulu.fi

Paimion Shakkikerho
Juha Manninen, Mäkiläntie 1 as 17, 21530 Paimio, 044-9905 224, juha.manninen (at) rokki.net

Porin Shakinystävät
Veikko Valo, Koivistonpuistikko 47 B 25, 28130 PORI, 040-7193969, psy@dlc.fi

Porvoon Shakkikerho
Olavi Gustafsson, Välikatu 32, 06100 Porvoo, (0500) 999332, gustafsson.olavi (at gmail.com

Päivölän Shakkisiirtelijät
Niki Paajala, Kotkatie 6 H 78, 02620 Espoo, 040 822 3302 niki.paajala (at) gmail.com

Raahen Linnoitus
Heikki Sarkkinen, Soidinpolku 8, 92130 Raahe, (08) 264 912

Rampan Kalke
Jussi Putkonen, Aurorankatu 11 b 25, 00100 Helsinki, jputkone (at) jippii.fi

Rauman Shakinystävät
Kari Taivainen, Konstinkatu 3 F, 26100 Rauma, 0500-474255

Shakkiseura Remissi
Henry Mannberg, henry.mannberg(at)helsinki.fi

Rikospoliisien Shakkikerho
Helsingin poliisilaitos/RTO Jari Lehvonen, PL 18, 00131 Helsinki, jari.lehvonen (at) poliisi.fi

Salon Shakkikerho
Tomi Tocklin, Postipellontie 10, 25460 Toija, (02) 739 1286

Savonlinnan Shakkikerho
Anssi Turunen, Välimäentie 7c49, 57210 Savonlinna, apa.turunen@gmail.com,  050 3400912

Seinäjoen Shakkikerho
Jouko Viljanen, Ahteenpolku 7, 60420 Seinäjoki

Shakki-77
Pasi Terästi, Aleksanterinkatu 67 F 22, 90120 Oulu, 040 5930 392 shakki77 (at) netti.fi

Shakkilaakso
Jouko Lauronen, Antinkatu 6, 86300 Oulainen, 050 363 1145

Shakkivelhot
Tuukka Tusa, Vanha Rantatie 154 as. 5, 02400 Kirkkonummi, tuukka.tusa (at) gmail.com

Shakkiseura Aatos
Tuomo Halmeenmäki, Kotitie 6 G, 02730 Espoo, 045-1295683

Shakkiympyrät
Ari Pussinen, Viipurinkatu 47, 49400 Hamina, (05) 344 9105

Suomalainen Shakkikerho
Seppo Aakio, Jollaksentie 62 A 10, 00850 Helsinki, (09) 556 316, sirkkeli.aakio (at) elisanet.fi

Tammer-shakki
Kai Muttilainen, Vetopyöränk 4 A, 33580 Tampere, 050 568 0127 kai_muttilainen (at) yahoo.com

Tampereen Shakkiklubi
Olavi Poutanen, Hallituskatu 25 C 72, 33200 Tampere, (03) 214 2344

Shakkikerho Taraus
Seppo Mäkinen, Sammonkatu 10 I 93, 33540 Tampere

Turun Shakinystävät
Jyrki Alkkiomäki, Läntinen Pitkäkatu 20 B 28, 20100 Turku, 050 4927 453, jhalkkiomaki (at) hotmail.com

Turun Työväen Shakkikerho
Tero Salopää, 045 324 2654, tero.salopaa (at) tuts.fi

Töysän Shakkikerho
Martti Ahola, Vuorenmaantie 1, 63600 Töysä, 045 2319350

Uudenkaupungin Shakkikerho
Kalevi Sandholm, Koskelokuja 5, 23500 Uusikaupunki, (02) 842 4386 shakki (at) uusikaupunki.fi

Vaasan Shakkiseura
Grels Linqvist, Luonatuulentie 20 A 2, 65300 Vaasa, 050 3341707, grels.linqvist (at) netikka.fi

Valkeakosken Shakkikerho
Jukka Partanen, Mälkiäistentie 327, 37740 Haukila

Vammalan Shakkikerho
Martti Mäensivu, Kankurinkuja 3, 38250 Roismala, 03 513 0070

Varkauden Tarmo
Mikko Timonen, Käpykankaantie 9 C 23 , 78850 Varkaus, 040-5000743

Vihdin Shakkikerho

Harri Manns, Ristahteentie 4, 08500 Lohja, 050-5412278, harri.manns (at) gmail.com

Shakkikerho X
Raineri Saksinen, Mechelininkatu 19 B 37, 00100 Helsinki, 044-978 08 02, Raineri.Saksinen (at) welho.com

Åminnefors Schackklubb
Per-Erik Holmberg, Stålbackavägen 16, 10410 Åminnefors, 050 5258205 holmberg.pererik (at) gmail.com

Shakkikerhon perustaminen ja SSL:n jäsenyys

Shakkikerhon perustaminen tapahtuu samoin kuin minkä tahansa muunkin yhdistyksen perustaminen.

Rekisteröimättömän yhdistyksen kohdalla ei tarvita kirjoitettuja sääntöjä, mutta ne on silti hyvä olla. Säännöistä voi pyytää kopion jostakin toisesta kerhosta tai kysyä liitosta kommentteja sääntöjen luonnoksesta.

Rekisteröidyn yhdistyksen perustamisesta kerrotaan yhdistyslaissa.

Kirjallisia ohjeita löytyy esimerkiksi Matti Norrin ja Arto Palsalan teoksesta Yhdistys.

Yhdistyksen perustavassa kokouksessa valitaan johtokunta ja päätetään säännöt. Jos halutaan liittyä Suomen Shakkiliittoon, niin siitä on tehtävä päätös.

SSL:n jäsenyyttä voi anoa, kun yhdistys on ilmoitettu yhdistysrekisteriin.

Rekisteröinnin ei tarvitse olla hyväksytty, vaan riittää, että se on vireillä.

Avainsiirto

Avainsiirto

RSS