Jäsenseurat

Shakkikerhojen yhteystiedot

Tällä sivulla kerrotaan kaikkien Suomen Shakkiliittoon kuuluvien shakkikerhojen yhteystiedot; yhteyshenkilö ja tiedot kerhoilloista sikäli kun tiedot ovat käytettävissä, tai viitataan kerhon kotisivulle.
Tietojen täydennys- ja korjauspyynnöt liiton toimistoon.

Akaan Shakki
Ari Saliniemi, 0400 837497, arisaliniemi(at)gmail.com

Aninkaisten Shakki
Rikumatti Levomäki, Uimarinkatu 2 A as. 4, 20880 Turku, 050 5547565 rikumatti.levomaki(at)gmail.com

CC Nokia
Aki Heino, 050 5304727, aki.heino(at)gmail.com

Ekenäs Schackklubb
Alf Wendelin, Sundwallsvägen 1, 10650 Ekenäs, 0400 475660, alf.wendelin(at)pp.inet.fi

Espoon Shakkikerho
Pohjois-Espoon Ponnen maja, Örkkiniitynkuja 5, Espoo , 050-9310608, +4670-4760878 timo(at)munukka.net

Etelä-Vantaan Shakki
Henri Koskinen, Kaustisentie 9 A 22, 00420 Helsinki, 040 7339231 henri.koskinen(at)shakki.net

Euran Shakkikerho
Pauli Leino, 044 3748129, pauli_leino(at)hotmail.com

Shakkikerho Garde
Jan Ristoja, 040 8427126, 045 3281773, jristoja(at)yahoo.com

Hakumatti -93
Reijo Ahjonen, Papinrinne 1 D 12, 42300 Jämsänkoski, 040 4114742, reijo.ahjonen(at)pp1.inet.fi

Hangö Schacksällskap – Hangon Shakkiseura
Svante Westerlund, Södergårdsgatan 7, 10940 Hangö, svante.westerlund(at)pp.inet.fi

Hartolan Shakkikerho
Teuvo Järvinen, Keskustie 52, 19600 Hartola, (03) 7162510, teuvo.jarvinen(at)tjarvinen.inet.fi

Heinolan Shakkikerho
Esa Tuominen, Takalankatu 15, 18100 Heinola, (03) 7144403 eio_tuominen(at)hotmail.com

Helsingin Shakkiklubi
Matti Kauranen, 050 3323942, matti.kauranen(at)gmail.com

Hyvinkään Shakkikerho
Seppo Pukkinen, Palokärjenkuja 6 F 39, 05860 Hyvinkää, 050-3269144

Hämeenkosken Shakkihaarukka
Tero Tähti, shakkihaarukka(at)gmail.com

Hämeenlinnan Shakkikerho
Simo Torkkola, Pioneerintie 8, 13500 Hämeenlinna, 041-5079190, simo.torkkola(at)pp.inet.fi

Ikurin Vire
Timo Silvasti, Maurinkylänk 19 as 1, 33610 Tampere, 050 5967565

Imatran Shakki -48
Kari Vuojolainen, Viinasenkatu 8, 56800 Simpele

Intellekt
Lilia Mavritcheva, 040 5959899, lilia.mavritcheva(at)gmail.com

Itä-Helsingin Shakkikerho
Harri Hytönen, 040 5853181, harri.hytonen(at)pp.inet.fi

Jakobstads Schackklubb
Jonny Wallsten, Ankkuritie 1, 68620 Pietarsaari, 040 0457191 jonny.wallsten(at)upm-kymmene.com

Jalasjärven Shakkikerho
Erkki Raivio, 050 3798416, erkki.raivio(at)netikka.fi

Joensuun Shakkikerho
Heikki Arppi, Kilvenniementie 13, 80710 Lehmo, 050 5508304 heikki.arppi(at)kolumbus.fi

Jyväs-Shakki
Markku Raitanen, Ritarintie 4, 40930 Kinkomaa, 041 4834001, markraiten(at)gmail.com

Jämsän Shakkiseura
Esa Niivee, Papinrinne 31 42300 Jämsänkoski. 050 3212858, esa.niivee(at)gmail.com

Järvenpään Shakkikerho
Antero Harju, Sorronrinne 9 A 18, 04400 Järvenpää, aharju6(at)gmail.com
Peli-illat maanantaisin 18-22 nuorisotilassa Myllytie 3, Järvenpää.

Kajaanin Shakinystävät
Pekka Ruotsalainen, 044 3288458, pekka.ruotsalainen(at)pp6.inet.fi

Kankaanpään Shakkikerho
Pekka Riihimäki, 050 5940081, pekka.riihimaki(at)outlook.com

Karjaan Ura
Jari Salminen, 040 1849139, jsalmine(at)raasepori.fi

Kemin Työväen Shakkikerho
Matti Kotkansalo, Etelärantakatu 24 B 17, 94100 Kemi, 0400 323986

Keski-Uudenmaan Shakkikerho
Hannu Lehto, Sepontie 14 A, 04200 Kerava, hannu.lehto(at)pp.inet.fi Pelipaikka Rajamäentie 8, keskiviikkoisin klo 18. Sihteeri Juha Hyvärinen, ju.hyvarinen(at)gmail.com

Kirkkonummen Shakkikerho
Eero Ahokas, Pilvitie 76, 02400 Kirkkonummi
Peli-ilta: tiistai klo 18-21, Finnsbackan nuorisotalo (Navetta) Kappalaispolku 02400 Kirkkonummi

Kokkolan Shakkikerho
Eero Marjusaari 040 9642317, eero.marjusaari(at)anvianet.fi

Kulttuuri-Shakki -58
Tero Sihvonen, 040 7601118, tero.sihvonen(at)gmail.com

Kuopion Shakinystävät
Keijo Haataja, 045 1871687, keijo.haataja(at)sensoftia.fi

Kurikan Visa
Pentti Latvala, Kyntöpolku 19, 61300 Kurikka, (06) 450 2573, pentti.latvala(at)luukku.com

Kuusamon Shakkikerho
Kari Davidsainen

Kymen Shakki
Jyrki Raki, jyrki.raki(at)auroranet.fi

Käpylän Shakkikerho
Tapio Nupponen, 041 5177516, tapio.nupponen(at)gmail.com

Lahden Shakki
Samuli Valkama, Jaakkolankatu 35, 15680 Lahti, 040-8316914 samuli.valkama(at)phnet.fi

Lappeenrannan Shakkikerho
Markku O. Ahonen, Tyysterniementie 9 G, 53920 Lappeenranta, 040 7158344, markkuoahonen(at)gmail.com

Lauttasaaren Shakkikerho
Jyrki Heikkinen, 050 4864451, jyrki.j.heikkinen(at)gmail.com

Leppävaaran Sisu
Paavo Mäkelä, 045 1389902, makelapa1(at)gmail.com

Loimaan Shakkikerho
Aki Nokso-Koivisto, Kalevalankatu 6, 32200 Loimaa, 040 5141675, (02) 7624825

Loviisan Työväen Shakkikerho
Taneli Tiainen, Seppäläntie 24 A 1, 07900 Loviisa, (019) 535 514

Maakunnan Sakki
Heimo Heiska, Reiniläntie 442, 61430 Isorehto, (06) 473 1513

Matinkylän Shakkikerho
Sauli Tiitta, 045 6742464, sauli.tiitta(at)gmail.com

Shakkikerho Meriratsut (Me-Ra)
Kari Jämbäck, Korppaanmäentie 5 D 33, 00300 Helsinki Tapanilan asema, os. Tilkantori 12, 00300 Helsinki (maanantaisin klo 18.00 – 21.00)

Mikkelin Shakkikerho
Timo Karstu, Rantapolku 8, 52110 Majavesi, timo.karstu@gmail.com

Shakkikerho Moukat
Petri Mäki-Fränti, Hatanpäänvaltatie 15 A 9, 33100 Tampere

Mäntän Shakkikerho
Pentti Rantala, Moisiontie 10, 35800 Mänttä, 040 544 5058, pentti.rantala(at)gmail.com

Nurmijärven Shakkikerho
Antti Heikkonen, 050-5372353, antti.heikkonen(at)hotmail.com

Oulun Shakkiseura
Osmo Kauppila, Purjehtijantie 8 B 35, 90560 Oulu, 040 8257692, Osmo.Kauppila(at)oulu.fi

Paimion Shakkikerho
Juha Manninen, Mäkiläntie 1 as 17, 21530 Paimio, 044 9905224, juha.manninen(at)rokki.net

Porin Shakinystävät
Veikko Valo, Koivistonpuistikko 47 B 25, 28130 Pori, 040 7193969, psy@dlc.fi

Porvoon Shakkikerho
Olavi Gustafsson, Välikatu 32, 06100 Porvoo, (0500) 999332, gustafsson.olavi(at)gmail.com

Päivölän Shakkisiirtelijät
Niki Paajala, Kotkatie 6 H 78, 02620 Espoo, 040 8223302 niki.paajala(at)gmail.com

Raahen Linnoitus
Heikki Sarkkinen, 040 5681431, raahen.autokulma(at)kotinet.com

Rampan Kalke
Jussi Putkonen, Aurorankatu 11 b 25, 00100 Helsinki, jputkone(at)jippii.fi

Rauman Shakinystävät
Kari Taivainen, Konstinkatu 3 F, 26100 Rauma, 0500 474255

Shakkiseura Remissi
Henry Mannberg, henry.mannberg(at)helsinki.fi

Rikospoliisien Shakkikerho
Helsingin poliisilaitos/RTO Jari Lehvonen, PL 18, 00131 Helsinki, jari.lehvonen(at)poliisi.fi

Salon Shakkikerho
Tomi Tocklin, 0400-536290, tomi.tocklin(at)ebaana.net

Savonlinnan Shakkikerho
Anssi Turunen, Välimäentie 7c49, 57210 Savonlinna, 050 3400912, apa.turunen(at)gmail.com

Seinäjoen Shakkikerho
Jouko Viljanen, 040 3561015, jouko.viljanen(at)netikka.fi

Shakki-77
Pasi Terästi, Aleksanterinkatu 67 F 22, 90120 Oulu, 040 5930392 shakki77(at)netti.fi

Shakkilaakso
Jouko Lauronen, 050 3631145, jouko.lauronen(at)gmail.com

Shakkivelhot
Tuukka Tusa, Vanha Rantatie 154 as. 5, 02400 Kirkkonummi, tuukka.tusa(at)gmail.com

Shakkiseura Aatos
Tuomo Halmeenmäki, 045 1295683, tuomo.halmeenmaki(at)keva.fi

Shakkiympyrät
Ari Pussinen, Viipurinkatu 47, 49400 Hamina, (05) 3449105

Suomalainen Shakkikerho
Seppo Aakio, 040 7246179, sirkkeli.aakio(at)elisanet.fi

Tammer-Shakki
Mika Karttunen, 044 5556424, karttusmika(at)gmail.com

Tampereen Shakkiklubi
Olavi Poutanen, 040 5109444, olavi.poutanen(at)testwell.fi

Turun Shakinystävät
Seppo Vannassalo, 040 7529862, seppo.vannassalo(at)gmail.com

Turun Työväen Shakkikerho
Tero Salopää, 045 324 2654, tero.salopaa(at)tuts.fi

Töysän Shakkikerho
Martti Ahola, Vuorenmaantie 1, 63600 Töysä, 045 2319350

Uudenkaupungin Shakkikerho
Kalevi Sandholm, Koskelokuja 5, 23500 Uusikaupunki, (02) 842 4386 shakki(at)uusikaupunki.fi

Vaasan Shakkiseura
Grels Linqvist, 050 3341707, grels.linqvist(at)netikka.fi

Valkeakosken Shakkikerho
Jukka Partanen, 0400 470844, jukka.partanen(at)pph.inet.fi

Vammalan Shakkikerho
Martti Mäensivu, 040 7700157, martti.maensivu(at)sastamala.fi

Varkauden Tarmo
Mikko Timonen, Käpykankaantie 9 C 23 , 78850 Varkaus, 040 5000743

Vihdin Shakkikerho
Harri Manns, Ristahteentie 4, 08500 Lohja, 050 5412278, harri.manns(at)gmail.com

Shakkikerho X
Raineri Saksinen, Mechelininkatu 19 B 37, 00100 Helsinki, 044 9780802, Raineri.Saksinen(at)welho.com

Åminnefors Schackklubb
Per-Erik Holmberg, Stålbackavägen 16, 10410 Åminnefors, 050 5258205 holmberg.pererik(at)gmail.com

Shakkikerhon perustaminen ja SSL:n jäsenyys

Shakkikerhon perustaminen tapahtuu samoin kuin minkä tahansa muunkin yhdistyksen perustaminen.

Rekisteröimättömän yhdistyksen kohdalla ei tarvita kirjoitettuja sääntöjä, mutta ne on silti hyvä olla. Säännöistä voi pyytää kopion jostakin toisesta kerhosta tai kysyä liitosta kommentteja sääntöjen luonnoksesta.

Rekisteröidyn yhdistyksen perustamisesta kerrotaan yhdistyslaissa.

Kirjallisia ohjeita löytyy esimerkiksi Matti Norrin ja Arto Palsalan teoksesta Yhdistys.

Yhdistyksen perustavassa kokouksessa valitaan johtokunta ja päätetään säännöt. Jos halutaan liittyä Suomen Shakkiliittoon, niin siitä on tehtävä päätös.

SSL:n jäsenyyttä voi anoa, kun yhdistys on ilmoitettu yhdistysrekisteriin.

Rekisteröinnin ei tarvitse olla hyväksytty, vaan riittää, että se on vireillä.

Avainsiirto

Avainsiirto

RSS