Liigan tuomarit

Liigan tuomarit

FIDE:n ratingmääräysten vuoksi jokaisella liigapaikkakunnalla pitää olla FIDE:n hyväksymä tuomari, josta Suomen Shakkiliitto on maksanut rekisterimaksun. Tuomarointiraportoinnit menevät ainakin syyskauden FIDE:lle Elo-laskennan yhteydessä Suomen FIDE-vastaavan IA Jouni Lehtivaaran tarkistamana. FIDE:n taholta on ilmoitettu, että osa SM-liigan ottelutuomareista voi olla kansallisia shakkituomareita (NA).

Shakkituomareita on kolme tasoa (kansainvälinen tuomari (IA), fide-tuomari (FA) tai kansallinen shakkituomari (NA)). JSM-kilpailun päätuomarina on FA Mika Hakala (varalla FA Timo Munukka). Huhtikuun kierroksilla on yksi tuomari päätuomarin apuna.

SM-Liiga
1.kierros La 15.09.2018
Karasmäki HSL Areena: KS-58 – SK ComeOn
Pirttimäki Jyväskylä: JyS – KymS
Pirttimäki JYVÄSKYLÄ: TammerSh – JoeSK
Lehtivaara Salo: SalSK – Aatos
Hakala SASTAMALA: TuTS – EtVaS
Hakala Sastamala: VammSK – MatSK

2.kierros Su 16.09.2018
Karasmäki HSL Areena: Aatos – KS-58
Karasmäki HSL Areena: SK ComeOn – SalSK
Pirttimäki JYVÄSKYLÄ: JoeSK – JyS
Pirttimäki JYVÄSKYLÄ: KymS – TammerSh
Hakala SASTAMALA: EtVaS – VammSK
Hakala SASTAMALA: MatSK – TuTS

3.kierros La 10.11.2018
Lehtivaara HSL Areena: MatSK – JyS
Arppi Joensuu: JoeSK – SK ComeOn
Raki Kotka: KymS – Aatos
Hakala Tampere: TammerSh – EtVaS
Junnila Turku: TuTS – SalSK
Junnila TURKU: VammSK – KS-58

4.kierros Su 11.11.2018
Munukka HSL Areena: MatSK – EtVaS
Arppi JOENSUU: Aatos – JoeSK
Pirttimäki Jyväskylä: JyS – TammerSh
Raki KOTKA: SK ComeOn – KymS
Hakala SALO: KS-58 – TuTS
Hakala Salo: SalSK – VammSK

5.kierros La 08.12.2018
Karasmäki HSL Areena: Aatos – VammSK
Karasmäki HSL Areena: EtVaS – KymS
Karasmäki HSL Areena: SK ComeOn – TuTS
Arppi Joensuu: JoeSK – MatSK
Hakala TAMPERE: JyS – SalSK
Hakala Tampere: TammerSh – KS-58

6.kierros Su 09.12.2018
Arppi JOENSUU: EtVaS – JoeSK
Raki KOTKA: KymS – MatSK
Munukka TAMPERE: KS-58 – JyS
Munukka Tampere: TammerSh – SalSK
Hakala Turku: TuTS – Aatos
Hakala TURKU: VammSK – SK ComeOn

7.kierros La 09.02.2019
Karasmäki HSL Areena: Aatos – MatSK
Karasmäki HSL Areena: SK ComeOn – EtVaS
Pirttimäki JYVÄSKYLÄ: JoeSK – KS-58
Pirttimäki Jyväskylä: JyS – VammSK
Hakala Salo: SalSK – KymS
Junnila Turku: TuTS – TammerSh

8.kierros Su 10.02.2019
Munukka HSL Areena: EtVaS – Aatos
Munukka HSL Areena: KS-58 – KymS
Munukka HSL Areena: MatSK – SK ComeOn
Pirttimäki Jyväskylä: JyS – TuTS
Pirttimäki JYVÄSKYLÄ: SalSK – JoeSK
Valo Sastamala: VammSK – TammerSh